фото з відкритих джерел
Президент України Володимир Зеленський підписав закон №12104, який гарантує звільненим із полону цивільним громадянам право на відстрочку від мобілізації.
Згідно з нововведеннями, такі особи можуть бути призвані на військову службу лише за власною згодою. Закон був ухвалений Верховною Радою 20 листопада та підтриманий 304 народними депутатами. Того ж дня його передали на підпис президенту. 31 грудня глава держави офіційно затвердив документ.
Що змінює закон
Новий закон вносить поправки до статті 26 Закону «Про військовий обов’язок та військову службу». Відтепер звільнені з російського полону українці не можуть бути мобілізовані примусово. Для мешканців Мелітополя, які повернулися з полону, це означає, що вони можуть не хвилюватися щодо обов’язкової мобілізації в Україні. Крім того, закон передбачає можливість звільнення з військової служби для тих, у кого загинули або зникли безвісти неповнорідні брати чи сестри.
Спрощення процедур
Законопроєкт також спрощує порядок отримання відстрочки для осіб, чиї близькі визнані зниклими безвісти. Відтепер достатньо надати документи з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти, або відповідне рішення суду. Як це працює Для отримання відстрочки необхідно встановити факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії Росії. Цим займається комісія при Міністерстві реінтеграції.
Водночас, як зазначають правозахисники, комісія нерідко відмовляє цивільним у підтвердженні цього статусу. Тому звільненим із полону важливо документально довести факт ув’язнення. Правозахисники наголошують, що роботу комісії слід зробити прозорішою, аби всі, хто постраждав від незаконного утримання, могли скористатися новими правами. Мелітопольці, які повернулися з полону, тепер можуть розраховувати на підтримку та захист від мобілізації, маючи документальне підтвердження свого статусу.
Нагадаємо, нововведення від окупантів: хто з мелітопольців у новому році залишиться без мобільного зв'язку.