Зі зброєю в руках від 2014-го: розповідь бійця з Запорізької області про війну, втрату і Перемогу

С оружием в руках с 2014-го: рассказ бойца из Запорожской области о войне, потере и Победе

Сержант “Ганс”

Командир екіпажу БПЛА “Ганс”, родом із Запорізької області, розповідає, як змінилася війна після появи FPV-дронів, хто такий “Фізик” і чому підтримка піхоти — найважливіше.

Уперше на фронт він потрапив у 2014 році. Тоді був мобілізований, а згодом тричі підписував контракти зі Збройними Силами України, служив в артилерії. Між службами пробував повернутись до цивільного життя, але кожного разу знову ставав до лав армії.

Коли почалося повномасштабне вторгнення, не вагався — одразу пішов до війська. Потрапив до 113-го батальйону тероборони, який саме формувався. Більше року служив у піхоті, командував відділенням. Каже, що командир роти “Італієць” був дуже сильним керівником.

Формувати підрозділ було складно. Перші бої відбулися у Василівці, а згодом — під Новоданилівкою біля Оріхова. Там і сталися перші бойові зіткнення, перші втрати. Згодом підрозділ почав ставати більш організованим. Вийшли під Оріхів, і тоді вже їх розділили на роти, структурували.

Під час контрнаступу “Ганс” вперше побачив, що можуть дрони. Каже, зрозумів — це справді ефективна зброя. І захотів спробувати. Проте він наголошує: роль піхоти не можна применшувати. Саме піхота тримає фронт. За його словами, все, що пов’язано з піхотою, у спогадах має чорний відтінок. “Піхота — це пахарі війни”, — каже він. І додає: у БПЛА — легше.

Зараз “Ганс” командує екіпажем безпілотників і паралельно виконує завдання вибухотехніка. Починали працювати в небі разом із бійцем на позивний “Фізик”. Саме він створив взвод, навчив управляти FPV-дронами, передав знання і техніку. Завдяки йому підрозділ існує й донині, хоча самого “Фізика” вже давно немає. Він залишив після себе наземну станцію керування.

Училися всьому на ходу — на власних помилках і через обмін досвідом з іншими батальйонами бригади. FPV-сфера дуже швидко змінюється — кожен тиждень приносить нове. До того ж, щодня триває боротьба з російськими засобами радіоелектронної боротьби. Постійно доводиться міняти частоти, налаштування систем, шукати способи уникнути втрати сигналу. Це непомітна, але важлива боротьба, яка впливає на кожну операцію.

Командири піхоти не раз передавали слова подяки екіпажу “Ганса” за підтримку під час штурмів і оборони. Багато техніки вдалося знищити саме за допомогою FPV-дронів. Часто завдяки ним ворог навіть не міг наблизитись до українських позицій.

Під час другого повернення на Запорізький напрямок екіпаж “Ганса” знищив шість БМП, понад 30 одиниць мото- та квадротехніки, а також більше 15 легкових авто. Найскладніше завдання — влучити в техніку в русі. Та їм це теж вдавалося.

Наприкінці “Ганс” каже просто: хоче Перемоги. Щоб усі могли повернутись додому — до дітей, родин, спокійного життя. Його власна дитина у два роки вже знала, що таке “КАБ” і “сирена”. І саме тому він продовжує робити все, щоб нові покоління українців ніколи не чули слова “війна”.

Нагадаємо, що У Запоріжжі поліцейські затримали правозахисника, який за 15 000 доларів обіцяв громадянину уникнути мобілізації.

Джерело

Новини Запоріжжя