Документи, що засвідчують купівлю-продаж майна за російським законодавством в окупованому Мелітополі українська влада не визнає. Але проблеми виникають і з переоформленням документів, що засвідчують акти цивільного стану — про народження, смерть, шлюб і розлучення. У чому саме полягають складнощі та які це матиме наслідки?
Громадяни України можуть переоформити документи, які їм видали на окупованих територіях, зокрема в Мелітополі, тільки на підконтрольній території України. В українських дипломатичних установах за кордоном це зробити не можна.
Про це в ефірі Громадського радіо повідомила адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.
Експертка пояснює, що люди можуть переоформити документи, видані в окупації, на українські, якщо йдеться про документи, що засвідчують акти цивільного стану — про народження, смерть, шлюб і розлучення. Документи, що засвідчують купівлю-продаж майна тощо, українська влада не визнає.
Але навіть з актами цивільного стану є проблеми під час обміну. По-перше, каже Луньова, для здійснення переоформлення документів має бути судовий процес, що для пересічної людини здається складним. Особливо він складний під час окупації, коли людина з непідконтрольної Україні території має подати оригінали документів до суду. Лише після отримання рішення суду адвокат має піти до РАЦСу й отримати переоформлений документ.
По-друге, каже адвокаційна директорка ZMINA, переоформити отримані в окупації документи не можна в дипломатичних установах України за кордоном. Це можна зробити лише безпосередньо на території України. Тобто українська родина, яка виїхала з окупації до Європи через територію Росії, не зможе там отримати українські документи.
Впливає на переоформлення документів і час перебування в окупації
"Говорячи про тривало окуповані території, уявімо ситуацію: громадянин і громадянка України одружилися на окупованій території. Громадянка змінила прізвище, і в пари у шлюбі народжується дитина. І коли ця сім'я виїжджає і хоче отримати українське свідоцтво про народження дитини, то вона подає українські документи. І в цьому випадку українське прізвище мами, прізвище в українському паспорті, не збігається з прізвищем дитини, її прізвищем у свідоцтві про народження. Тобто, чим довше триває окупація, тим складніші кейси, з якими люди змушені звертатися до держави Україна і розуміти, що ці речі не врегульовані, механізми не створені», — розповідає Луньова.
Про процес переоформлення документів, виданих в окупації
Експертка розповідає, що процес переоформлення відрізняється в кожній родині, це індивідуально. Але якщо взяти простий випадок, де, приміром, прізвище матері та дитини збігається, то суд, за словами Луньової, не робить нічого «судового» при зміні документів.
Він бере документ про народження дитини, виданий окупаційною владою, бере, наприклад, медичний документ про народження дитини, і на підставі цих документів встановлює факт народження — як в органах реєстрації актів цивільного стану. Це відбувається в рамках одного засідання. Але цих засідань можна довго очікувати через перевантаженість судів.
"Тому громадські організації, зокрема ZMINA, виступає за те, щоб цей порядок (заміни документів — ред.) був адміністративний, а не судовий. Щоб РАЦСи могли брати документи, які видають в окупації, і на їхній підставі (якщо це відносно простий випадок, який ми з вами обговорюємо) видавали українські документи, щоб цей процес не подовжувати», — розповідає представниця ZMINA.
Луньова каже, що через чинну ускладнену процедуру переоформлення документів і політику ізоляції РФ в Україні майже не знають про дітей, народжених в окупації. Так, за її даними, ми знаємо про народження лише кожної десятої дитини в Криму. А до 2022 року ми знали про кожну п'яту народжену дитину на окупованих територіях Донецької та Луганської областей.
Нагадаємо, у Мелітополі окупанти лякають мирних жителів тим, що вже 31 грудня нинішнього року закінчиться пільговий період отримання російського паспорта. Усіх, хто не встиг отримати російський аусвайс, можуть депортувати.