Унаслідок підриву дамби Каховської ГЕС Мелітопольський район втратить частину аграрного потенціалу

В результате подрыва дамбы Каховской ГЭС Мелитопольский район потеряет часть аграрного потенциала

Підрив російськими окупантами дамби Каховської ГЕС має довгострокові наслідки для аграрного сектору України. У тому числі для Мелітопольського району.

Посушлива частина Запорізької області може втратити значну частину свого аграрного потенціалу. Адже без зрошення врожаї будуть у рази нижчими, а деякі культури вирощувати взагалі немає сенсу. Олександр Правосуд, голова Якимівської громади Мелітопольського району.

Про наслідки підриву дамби для півдня Запорізької області, Центру журналістських розслідувань розповів Олександр Правосуд, голова Якимівської громади Мелітопольського району. Якимівський район, який після адмінреформи став частиною Мелітопольського, розташований у зоні ризикованого землеробства і має близько 100 000 га земель сільськогосподарського призначення, більшість із них — рілля.

За словами голови громади, до 1990-х років під зрошенням було понад 65 тисяч гектарів земель, але на початку 2000-х система поливу була зруйнована і розкрадена. На 2016 рік, коли район всерйоз повернувся до питання відновлення меліоративної системи регіону, під зрошенням перебувало до 30 тисяч га земель. Після техногенної катастрофи, спровокованої РФ, про зрошення Якимівщина може забути. Систему каналів буде знищено повністю, а працівникам меліоративного господарства, за даними, що надходять з окупованих територій, уже повідомили про звільнення. А отже регіон може забути про аграрний потенціал.

"Для порівняння: на зрошуваних землях урожай зернових міг сягати 80 цга і більше. Без зрошення в нашій зоні ризикового землеробства за найсприятливіших умов, що включають дощі навесні та достатню кількість вологи восени й узимку (чого не буває останніми роками), а також серйозні фінансові витрати на добрива та обробіток земель, врожайність буде не вищою за 30 цга. А може бути і десять, і п'ять центнерів. Тобто вирощування зернових стає малорентабельним", — пояснив Правосуд.

За словами голови громади, не варто буде сіяти й соняшник. Без зрошення його врожайність становить 3-10 цга, а зі зрошенням 30-35 цга.

"Якщо говорити про такі культури як соя та кукурудза, то вони без зрошення не виростуть взагалі. Тому констатуємо — без зрошення аграрна сфера під величезною загрозою. А регіон втрачає інвестиційну привабливість, бо землеробство на Півдні України, порівняно з північними та центральними регіонами України, стає нерентабельним і значно відставатиме в розвитку", — зазначив Правосуд.

І це означає проблеми для всього району, наголосив він, адже якщо виключити податок на доходи фізосіб, які надходять від заробітної плати працівників бюджетної сфери, то бюджет Якимівської громади на 95 відсотків складається з надходжень від аграрної сфери.

"Але не варто забувати і про не менш важливу проблему — водопостачання. Якимівка отримувала воду комбіновано — з місцевих свердловин і дніпровську — із Західного групового водоводу, але деякі населені пункти були живилися виключно дніпровською водою. Зараз окупанти не повідомляють про стан водопостачання на Якимівщині. Але я дуже сумніваюся, що вони будуть вирішувати цю проблему. Тому зараз серед заходів підготовки до деокупації ми враховуємо розв'язання і цієї проблеми", — сказав голова громади.

  Нагадаємо, вночі 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС. Вода затопила населені пункти, розташовані нижче неї. СБУ перехопила розмову окупантів, яка підтверджує факт підриву Каховської ГЕС російською диверсійною групою.   Загарбники хотіли шантажувати Україну підривом дамби і влаштували техногенну катастрофу на півдні нашої держави, проте все пішло не за планом. Рівень води у водозаборі перед головною насосною станцією управління Головного Каховського магістрального каналу впав нижче за допустимий і продовжує падати. Це унеможливлює подачу води в русло каналу навіть у разі відновлення роботи ГНС, яку окупанти ще наприкінці листопада 2022 року затопили повністю та вивели з ладу всі десять основних насосних агрегатів разом з іншим обладнанням.
Джерело

Новини Запоріжжя