Колаж: РІА-Південь
На жителів тимчасово окупованого Мелітополя очікує чергове посилення правил — тепер власників квартир можуть зобов'язати оформляти тимчасову реєстрацію для орендарів. Це стосується тих випадків, коли договір оренди укладається на термін понад 90 днів. В іншому разі на власників і мешканців чекає штраф, повідомили російські чиновники.
Директор департаменту захисту прав споживачів «Роскачества» Ігор Поздняков заявив, що відсутність тимчасової реєстрації орендаря порушує закон. Причому адміністративна відповідальність передбачена як для орендодавця, так і для наймача. За даними російських джерел, штраф становить від 5 до 7 тисяч рублів у Москві та Петербурзі, і від 2 до 5 тисяч в інших регіонах — до яких окупанти віднесли й Мелітополь.
«Якщо власник квартири не укладає договір із наймачами і не робить за їхнім запитом тимчасову реєстрацію, це порушує закон! Краще не ризикувати, оскільки договір — це страховка для обох сторін угоди», — заявив Поздняков в інтерв'ю “Известиям”.
Також він додав, що тимчасова реєстрація ніяк не впливає на право власності. Однак орендарі, які отримали реєстрацію, отримують певні права на користування житлоплощею. Попри це, вони не зможуть «забрати» квартиру у власність.
Чи є ризики?
Незважаючи на запевнення чиновників, усе не так просто. Російські юристи вважають, що власники житла можуть отримати проблеми із зареєстрованими користувачами їхнього майна.
Вони називають щонайменше чотири причини, через які реєстрації чужих людей на своїй житлоплощі потрібно уникати.
1. Високі комунальні платежі
Власник нерухомості зобов'язаний оплачувати комунальні послуги за всіх, хто проживає в його помешканні, включно з тимчасово зареєстрованими. Що більше людей зареєстровано у квартирі, то можуть бути вищими комунальні платежі — наприклад, за вивезення сміття.
2. Проблеми із законом в орендаря
Реєстрація квартиронаймача у своїй квартирі може призвести до юридичних проблем. Наприклад, якщо ваш наймач займатиметься незаконною діяльністю, то ви можете бути притягнуті до відповідальності за сприяння в скоєнні злочину, якщо компетентні органи вважатимуть, що ви знали про це або брали участь у такій діяльності.
3. Борги тимчасово прописаних мешканців
Реєстрація квартиронаймача у своїй квартирі несе також фінансові ризики. Наприклад, якщо ваш наймач не виконуватиме зобов'язань з оплати кредитів, боргів, аліментів, банки або колекторські агентства надсилатимуть листи і приходитимуть шукати його за адресою реєстрації. Власнику квартири від цього — головний біль.
4. Ризики, пов'язані з продажем квартири
Якщо ви плануєте продати свою квартиру, то наявність зареєстрованого квартиронаймача може затягнути угоду. Потенційні покупці, найімовірніше, побоюватимуться того, що після купівлі квартири їм доведеться займатися виселенням наймача, і цим доведеться займатися до укладення угоди.
Новий рівень тиску
Але реєстрація орендарів — це тільки частина загальної картини. У Мелітополі посилюється контроль за всім ринком нерухомості, зокрема оренди житла. Як повідомляв раніше РІА Південь, так звана «влада» почала кампанію з перевірки рієлторів та орендодавців, особливо тих, кого підозрюють у лояльності до України. З'явилися навіть вимоги до доносів на людей, які нібито здають квартири і «донатять на ЗСУ». Окупанти вимагають перевірити, хто кому і на яких умовах надає житло.
Крім того, раніше в місті були випадки, коли власників квартир, які здають житло мігрантам, підозрювали у «сприянні тероризму». Такі звинувачення можуть призвести до кримінального переслідування, аж до позбавлення волі.
Також повідомляється, що в Мелітополі окупаційні органи МВС уже почали збирати інформацію про власників нерухомості, які здають житло. Людей зобов'язують «доповідати» про тих, хто проживає в їхніх квартирах, аж до надання копій паспортів і договорів оренди.
Для чого це робиться?
Офіційно все пояснюється «необхідністю впорядкувати ринок оренди». Однак очевидно, що йдеться про тотальне стеження і контроль над населенням.
Крім того, активізація контролю може бути пов'язана з комерційним інтересом. Підвищені штрафи та необхідність оформляти оренду тільки через «офіційні» структури може перетворити цей процес на чергову схему з викачування грошей з населення.