У Мелітополі окупанти готуються промивати мізки молоді фільмом про Судоплатова — подробиці

В Мелитополе оккупанты готовятся промывать мозги молодежи фильмом о Судоплатове - подробности

Колаж: РІА Південь

У тимчасово окупованому Мелітополі запускають масштабний пропагандистський проект — документальний фільм про Павла Судоплатова, одіозного діяча НКВС, уродженця цього міста.

Проєкт, націлений на молоде покоління, не просто розповість біографію відомого ката, а й спробує створити з нього зразок для наслідування.

 За задумом творців, 20-хвилинний фільм має стати ключовим інструментом «патріотичного виховання» молоді та прищепити їй «правильні» історичні орієнтири в рамках масштабної програми русифікації окупованих територій.

Проєкт зі створення фільму про Судоплатова. Джерело: ресурси окупантів

Кат і його злочини

Головним героєм пропагандистського фільму обрано не випадковий персонаж. Павло Судоплатов — один із найвідоміших керівників спецоперацій Народного комісаріату внутрішніх справ СРСР, відомий організацією політичних убивств і терористичних актів.

На його рахунку — особисто сплановане і здійснене вбивство лідера ОУН Євгена Коновальця 1938 року: Судоплатов, втершись у довіру, передав йому коробку цукерок із вбудованою вибухівкою. Також він керував розробкою операції з ліквідації Степана Бандери та інших лідерів українського опору.

Після смерті Сталіна 1953 року Судоплатов був заарештований і засуджений на 15 років позбавлення волі за звинуваченням у причетності до злочинів Берії. Навіть за радянських часів його діяльність вважалася настільки одіозною, що про реабілітацію не могло бути й мови до розвалу СРСР.

Павло Судоплатов. Джерело: ресурси окупантів

За лаштунками проєкту

Творцем фільму виступає так звана Автономна Некомерційна Організація «Центр Патріотичного Виховання “Нові Регіони”, зареєстрована в окупованому Мелітополі тільки в липні 2023 року.

Директором організації значиться такий собі Сергій Олександрович Селіванов, чий ІПН вказує на московську реєстрацію — чергове підтвердження того, хто реально стоїть за подібними «ініціативами» на окупованих територіях.

Відомості про організацію. Джерело: ресурси окупантів

Примітно, що сайт організації, зазначений у проєктній документації, не працює, а інші канали інформування про діяльність повністю відсутні. Уже цей факт викликає сумніви в серйозності організації.

Неробочий сайт організації. Джерело: ресурси окупантів

Ба більше, раніше ця структура вже намагалася отримати грант у 5 мільйонів рублів на створення пропагандистського серіалу про «особистостей півдня Росії», де Судоплатов також фігурував серед головних героїв, але ця спроба успіху не увінчалася.

«Русский мир» без прикрас

Організатори навіть не намагаються маскувати відверто пропагандистську спрямованість проекту. В офіційній заявці прямим текстом зазначено, що основний напрямок їхньої роботи — «становлення русского мира в нових регіонах РФ». 

Вони відкрито декларують необхідність «впливу на молоде покоління наших співгромадян, які цілеспрямовано піддавалися русофобській пропаганді в роки незалежності України». Не приховують і кінцеву мету — змусити молодь «пишатися бути росіянами».

Особливо цинічні формулювання про те, що «перебування Запорізької області та інших нових регіонів РФ у складі України згубно позначилося на питанні збереження історичної пам'яті в молоді».

На думку авторів проєкту, необхідно «протягнути місток у майбутнє Росії, спираючись на усвідомленість молодого покоління в сьогоденні, нехай цю усвідомленість ще тільки належить виростити».

Статистика для виправдання

Для обґрунтування необхідності проєкту окупанти наводять дані якогось «Російського історичного товариства». Згідно з цими цифрами, нібито 72% молодих людей у Запорізькій області «не обізнані про єдине історичне коріння з Росією, або вважають Росію історичним противником». Ба більше, стверджується, що тільки 14% молоді «усвідомлюють глибину культурного та історичного взаємозв'язку між новими регіонами та Росією».

Особливо показовою є згадка про те, що «28% молодих людей повністю або частково поділяють думку про те, що поразка Радянського Союзу у Великій Вітчизняній війні підвищила б добробут жителів України за рахунок позитивного ставлення до нацистської Німеччини». 

Саме ці цифри, достовірність яких неможливо перевірити, стали формальним приводом для запуску чергового пропагандистського проєкту.

План промивання мізків

Цільову аудиторію проєкту визначено гранично чітко — молодь 14-20 років, яка навчається в підвладних окупантам навчальних закладах Мелітополя. Планується провести п'ять очних показів фільму в навчальних закладах міста з охопленням щонайменше 500 глядачів і зібрати 100 000 переглядів онлайн.

Крім того, у планах значиться створення 15 відеоінтерв'ю зі «зворотним зв'язком від глядачів» — очевидно, заздалегідь підготовлених захоплених відгуків.

Автори проєкту без тіні збентеження заявляють, що «важливо показати, що бути таким, як Павло Судоплатов — це круто! Крутіше, ніж аналоги міфічних західних розвідників і спецагентів, типу, Джеймса Бонда». Вони впевнені, що «тут ми маємо справу з реальною вітчизняною історією, яка цікавіша за будь-який шпигунський трилер».

Від вулиці до батальйону: культ особистості в дії

Створення пропагандистського фільму — лише черговий крок у формуванні культу Судоплатова в тимчасово окупованому Мелітополі. Цей процес розпочався ще в травні 2022 року, коли окупаційна влада перейменувала вулицю Дмитра Донцова на вулицю Судоплатова — тоді пропагандист Володимир Рогов особисто знімав табличку з ім'ям Донцова.

В Мелитополе коллаборанты сорвали памятную табличку всемирно известному земляку и уже называют улицу именем Судоплатова

Володимир Рогов. Джерело: ресурси окупантів

Наступним кроком стало встановлення меморіальної таблички співробітнику НКВС — місце для неї обрали більш ніж дивне: стіну ресторану «Планета МТФ» на вулиці Гетьманській.

В Мелитополе орки повесили мемориальную табличку убийце Судоплатову на стене ресторана

Джерело: ресурси окупантів

До 9 травня місто заполонили пропагандистські банери з портретом Судоплатова, а в липні того ж року в самому центрі Мелітополя, на перехресті вулиці Героїв України та проспекту Богдана Хмельницького, встановили його пам'ятник.

В Мелитополе высказались по поводу баннеров с гэбистом Судоплатовым (фото)

Плакати Судоплатова. Джерело: ресурси окупантів

Пам'ятник Судоплатову. Джерело: ресурси окупантів

Апофеозом цього культу стало створення одіозного батальйону імені Судоплатова, який у народі влучно охрестили «кишеньковим підрозділом гауляйтера Балицького». Це формування вже встигло прославитися безліччю скандалів, що вельми символічно, враховуючи, чиє ім'я воно носить.

Джерело

Новини Запоріжжя