фото з відкритих джерел
Росія продовжує реалізовувати імперські амбіції, що підтверджується її агресивними діями — анексією Криму, окупацією українських територій, зокрема Мелітопольщини, та змінами до конституції, що дають змогу включати нові землі до складу РФ.
Імперські ідеї на найвищому рівні
Як зазначає Пітер Єльцов, професор з міжнародної безпеки Національного університету оборони США, Кремль свідомо формує ідеологію територіальної експансії.
«Владислав Сурков ще кілька років тому відкрито писав, що після анексії Криму Росія повернулася до своєї норми — захоплення нових територій», — зазначає експерт.
Крім того, в російській конституції з'явилися положення, що закріплюють можливість розширення території РФ. Цю ж риторику підтримують російські ідеологи, наприклад Дмитро Рогозін, який заявляє, що території, де російські солдати проливали кров, можуть бути «інтегровані» до складу РФ.
Путін дотримується імперського мислення
Єльцов також підкреслює, що погляди Володимира Путіна багато в чому збігаються з ідеями Олександра Солженіцина, який розглядав Росію, Білорусь, Україну і частину Казахстану як «єдиний простір».
«Сьогодні Росія прагне до статусу імперії, і кремлівська пропаганда відкрито це підтримує», — пояснює професор.
Суміш фашизму і комунізму Експерт також зазначає, що ідеолог «русского мира» Олександр Дугін намагається створити «четверту політичну теорію», в якій об'єднуються елементи фашизму і комунізму.
«Дугін вважає, що фашизм був знищений у Другій світовій війні, а комунізм — у холодній війні. Тепер він пропонує прибрати з комунізму атеїзм, з фашизму — расизм і створити нову авторитарну ідеологію для боротьби із Заходом», — розповідає Єльцов.
Що буде після Путіна?
На думку експерта, імперська ідеологія в Росії тримається на авторитеті Путіна, але після його відходу вона може ослабнути.
«Кремль боїться сепаратизму, і якщо війна завершиться, внутрішня нестабільність у Росії може посилитися», — зазначає він.
Ці побоювання поділяють й інші аналітики. Російський блогер Дмитро Іванов («Камікадзе Ді») вважає, що повернення солдатів з фронту може стати каталізатором розпаду Росії. На сьогодні війна залишається для Кремля інструментом утримання влади і придушення внутрішнього невдоволення. Однак після її закінчення Росія може зіткнутися з масштабними проблемами і розпадом.
Нагадаємо, штучний інтелект спрогнозував, кому належатиме Мелітополь 2050-го року і що буде з Росією та Україною.