Окупанти видають мелітопольцям закордонні паспорти, з якими не пустять до інших країн — що не так і який вихід

Оккупанты выдают мелитопольцам загранпаспорта, с которыми не пустят в другие страны - что не так и какой выход

У Мелітополі ажіотажний попит на отримання російських закордонних паспортів. Очікування документа перевищує три місяці.

Багато мелітопольців, які прожили в окупації понад два роки, замислюються про те, щоб виїхати за кордон. Життя в захопленому місті не цукор, та й сусідство з ворогом оптимізму не додає.

Для виїзду з тимчасово окупованих територій України є не так багато шляхів. Один із них — перетин кордону РФ із третіми країнами. Однак для цього може бути недостатньо українських документів. Якщо людина отримала паспорт РФ, то можуть вимагати і російський закордонний паспорт.

Раніше мелітопольцям для цього було потрібно їхати до Криму або Ростова. Тепер послуга доступна і на окупованій частині Запорізької області.

Однак, безпосередньо в "нових регіонах" паспорт видають на 5 років, тоді як на території Росії можна отримати біометричний — на 10 років. Із чим пов'язаний такий "поділ" — ніхто не знає.

Щодо термінів, то в міграційній службі одразу попереджають, що очікувати потрібно не менше двох місяців. На ділі люди отримують смс-ки про готовність документа місяці через три. Пояснюється це великим попитом на закордонники.

До слова, і на території РФ чекати на документ доведеться також близько 3 місяців.

Статус "документа"

Однак найбільша проблема зі статусом закордонних паспортів, які видають мелітопольцям. Як пояснюють юристи, згідно із Законом України від 18 січня 2018 року, діяльність збройних формувань РФ і окупаційної адміністрації РФ у захоплених областях суперечить нормам міжнародного права і є незаконною. Тому будь-який виданий у зв'язку з цією діяльністю документ недійсний і не створює жодних правових наслідків. Винятком є лише документи про освіту (у разі проходження процедури визнання результатів).

На території вільної України, як і на території Європейських країн, через які може пролягати шлях з окупації, російські документи, що засвідчують особу, не визнаються. Крім того, багато цивілізованих країн взагалі не видають візи без наявності біометричного паспорта. Російський закордонний паспорт може стати в нагоді тільки для виїзду з РФ.

Це розуміють мелітопольці, котрі приїжджають в окупацію для оформлення нерухомості. Втім, вони можуть виїхати через так звані дружні Росії країни, наприклад, Казахстан, Білорусь або Вірменію. На їхню територію можна потрапити із внутрішнім російським паспортом, а далі їхати з українськими документами.

Чи обов'язково обзаводитися закордонним паспортом?

Для того, щоб виїхати з окупації, не обов'язково перетинати кордон РФ із третіми країнами. Є й альтернативний шлях. У прикордонні Сумської області досі діє пункт "Колотилівка — Покровка". Він працює лише в один бік, і люди, які хочуть виїхати з окупації, можуть скористатися такою можливістю. У цьому випадку, необхідності в наявності російського закордонного паспорта немає.

Варто зазначити, що на сьогодні для громадян України, які перебувають в окупації, не передбачено юридичної відповідальності за отримання російських документів, що посвідчують особу. Як зазначено у ст. 3 Конституції України, життя людини, її честь і гідність є найвищою соціальною цінністю держави. Тому, як пояснюють юристи, якщо йдеться про виживання, то держава може "зрозуміти" складнощі людей в окупації. Однак є й межа. Якщо людина пішла на співпрацю з окупаційною "адміністрацією", влаштувала "бізнес" або відкрито підтримувала вторгнення — відповідальності не уникнути.

Джерело

Новини Запоріжжя