фото з відкритих джерел
Кабінет Міністрів України оновив правила оформлення та отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (ВПО).
Тепер переселенці, зокрема з тимчасово окупованого Мелітополя, можуть повідомляти про зміну життєвих обставин онлайн — через портал «Дія». Про це повідомив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, коментуючи постанову КМУ №376 від 4 квітня 2025 року.
Документ спрощує цілу низку процедур і конкретизує важливі питання, пов'язані з довідкою ВПО. Що змінилося для переселенців Тепер внести зміни до відомостей про себе можна дистанційно, без особистого візиту до органів соцзахисту. Онлайн-оновлення доступне в разі, якщо:
- ви змінили місце проживання;
- повернулися додому;
- виїхали за кордон на постійне місце проживання;
- вирішили відмовитися від статусу ВПО.
Також, якщо переселенець тимчасово переїхав в іншу громаду, наприклад, для лікування терміном більш ніж на 15 днів, він може отримати довідку за новою адресою. Після закінчення лікування необхідно протягом 60 днів знову стати на облік за фактичним місцем проживання.
За новими правилами право на отримання довідки ВПО отримують і військові, які проходять або проходили службу. Виняток — строкова служба та окремі категорії призовників. З липня 2025 року Мінфін почне щомісячну верифікацію даних ВПО.
Якщо буде встановлено, що людина перебуває за кордоном понад 90 днів поспіль без поважних причин (наприклад, не хвороба, не відрядження, не реабілітація), довідка ВПО може бути анульована. Однак, як зазначив Лубінець, якщо довідку відкликали, переселенець зможе повторно оформити її після повернення в Україну.
«Ці зміни роблять систему обліку прозорішою та наближеною до реальних життєвих ситуацій людей», — наголосив омбудсман.
Для жителів Мелітополя, які залишаються в статусі ВПО, важливо стежити за актуальністю своїх даних і за необхідності своєчасно оновлювати їх через «Дію» або в місцевих органах соцзахисту.
Нагадаємо, у «Сімейній пекарні» мелітопольці печуть паски для прифронтових громад Запоріжжя.