Мешканці Мелітополя «обривали» месенджери із запитаннями, чи брати їм російський паспорт: як проходила паспортизація в окупації

Жители Мелитополя «обрывали» мессенджеры с вопросами, брать ли им российский паспорт: как проходила паспортизация в оккупации

колаж РІА-Південь

Російські загарбники в окупованому Мелітополі всіма силами намагаються показати, що «Росія тут назавжди», і паспортизація одна з необхідних умов показати видиму підтримку населення.

Як відбувалася паспортизація

Після окупації Мелітопольщини окупанти розгорнули масштабну кампанію примусової паспортизації. Місцевих жителіів фактично змушували отримувати російські паспорти, погрожуючи звільненнями з роботи, відмовою в медичній допомозі та соціальних виплатах.

Велика частина мелітопольців взяла паспорт країни-агресора суто з примусу. Неможливо без паспортаоплатити ні комунальні послуги, щоб твоє житло не «націоналізували», ні отримати медичну допомогу, ні переоформити і продати нерухомість, ні користуватися інтернетом. Навіть діти, які досягли 14-річного віку, можуть отримати медичну допомогу, відвідувати спортивні секції та інше лише за наявності паспорта РФ.

Обривали дзвінками правозахисників

Після того, як на окупованих територіях, зокрема в Мелітополі, зник український мобільний зв'язок, люди почали звертатися до месенджерів із запитаннями, «чи брати їм російський паспорт». Також запитували про «націоналізацію» окупантами житла, освіту та виїзд з окупованих територій.

Про це розповіла координаторка «Донбас СОС» Віолетта Артемчук під час виїзної студії Громадського радіо.

"Після того, як в окупації мобільний зв'язок перестав ловити, до нас почали писати в месенджери. Люди запитували брати чи не брати паспорт, чи перестаю я бути громадянином України після того, як взяв російський паспорт. Це була одна з центральних тем. Через недостатню комунікацію одна дівчинка написала таке: «Я була змушена взяти російський паспорт, а після деокупації як мені повернути українське громадянство». Вона була впевнена, що взявши російський паспорт вона втратила українське громадянство. Це не так. Втратити українське громадянство не так просто», — каже Артемчук.

За її словами, російський паспорт не означає, що людина вже не громадянка України, оскільки він отриманий під примусом.

"Багато таких звернень було саме за відповідальність. Нам розповідали історії, чому люди цей паспорт брали. Найболючіше було те, що в їхніх голосах, коли вони телефонували, або в тоні листування було відчуття провини, що вони взяли цей паспорт", — додала координаторка “Донбас СОС”.

Артемчук також розповіла, що з новоокупованих територій люди найбільше звертаються з питаннями про виїзд. Наразі стало багато запитань про «націоналізацію» окупантами житла та про переоформлення житла.

"Ми весь травень намагалися зупиняти людей, щоб вони не їхали на окуповані території переоформляти житло. Вони чують меседжі від окупантів, що якщо людина не з'явиться, то житло заберуть. У нас навіть не питали їхати чи не їхати. У нас запитували як безпечніше доїхати до території РФ, а потім на окуповані. Люди вже вирішили для себе. Це було боляче, бо розуміли, які ризики будуть для людей, якщо вони поїдуть на окуповані території.

Влітку були питання про вступ до вищих навчальних закладів. Більше запитань було з новоокупованих територій", — наголосила координаторка “Донбас СОС”.

Чому українців змушують отримувати російські паспорти?

Головною причиною такого тиску можна назвати невдачі окупаційної влади під час виконання плану кремля з паспортизації окупованих територій України.

Президент Путін 27 квітня 2023 року підписав наказ, згідно з яким жителі окупованих територій Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей, які відмовилися від російського паспорта і вирішили зберегти українське громадянство, зможуть жити на цих територіях до 1 липня 2024 року, після чого на них очікує депортація. Проте вже у квітні цього року було продовжено термін перебування на тимчасово окупованих територіях для українців без російського паспорта до 31 грудня 2024 року. Потім усі особи без російських документів вважатимуться «іноземними громадянами».

При цьому жителі тимчасово окупованих територій, які не отримали російських паспортів, мають дедалі менше прав. Практично всі медичні заклади або обслуговують тільки поранених російських військовослужбовців, або просто відмовляють у лікуванні особам без паспорта рф.

Як вчинити якщо змусили отримати російський паспорт?

Єдиний можливий спосіб уникнути можливих ризиків і репресій — це виїхати, — кажуть правозахисники. Окупація багатьох населених пунктів триває вже майже 3 роки. Тому питання отримання окупаційних документів може стати обов'язковою умовою для виживання.

Важливо пам'ятати, що в Україні факт отримання паспорта РФ в окупації не є злочином, за такі дії не передбачено жодної відповідальності. Ще з 2014 року Закон «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» чітко визначив, що Україна не визнає жодних документів, виданих на окупованих територіях. Це не стосується документів, виданих для визнання факту народження, смерті чи реєстрації шлюбу. Оскільки російські окупаційні паспорти не визнаються, жодної кримінальної відповідальності за їх отримання настати не може.

Що говорить закон України про примусову паспортизацію?

У законодавстві України поки що не прописана будь-яка відповідальність за отримання цивільними російського паспорта в окупації. Водночас варто звернути увагу, що уряд встановив відповідальність для чиновників за примус до отримання паспорта РФ на окупованих Росією територіях України. Для держслужбовців України, які отримали паспорт РФ, законопроєктом передбачено позбавлення волі на строк від 10 до 15 років.

За примус громадян України до отримання російського паспорта передбачено термін від 8 до 12 років. За словами юристів, паспорти, які видаються на окупованих територіях, не визнаються Україною і не є підставою для втрати громадянства України. Тому жителі таких територій навіть після примусової паспортизації залишаються українськими громадянами.

Варто зазначити, що такий крок росіян може бути використаний для мобілізації місцевого населення до лав російської армії. Адже після отримання російського паспорта чоловікам необхідно стати на облік у військкомат. І хоча так званий губернатор Запорізької області Є.Балицький обіцяв місцевим жителям відстрочку від призову терміном на п'ять років, сьогодні в окупаціх відбувається прихована мобілізація через строкову службу.

— У разі, якщо окупанти намагаються мобілізувати українців, які взяли російський паспорт, таким особам слід будь-якими шляхами уникати призову та намагатися виїхати з окупованих територій, — рекомендують правозахисники. 

Нагадаємо, нині, як стало відомо РІА-Південь із власних джерел, попри обіцянки Є.Балицького, у селах під Мелітополем розпочалася насильницька мобілізація. Причому гребуть усіх підряд, навіть із «букетом» захворювань. Винятки становлять лише ті, хто навчається в інституті або ПТУ. Як повідомляє джерело РІА-Південь в окупації, після призову найчастіше чоловіків відправляють для проходження військової підготовки в Краснодарський край і Крим. Однак після учебки декого вже перекинули воювати проти ЗСУ.

Джерело

Новини Запоріжжя