фото з відкритих джерел
Мелітопольці, які виїхали з окупації, змушені знімати житло на новому місці проживання. Тим часом, у багатьох залишається нерухомість у захопленому місті, яку вони хотіли б продати.
Власників житла хвилює питання: що робити з квартирами на тимчасово окупованих територіях.
Чи можна продавати житло, яке перебуває в окупації, розповіла в ексклюзивному коментарі редакції Новини.LIVE адвокатка і керівниця АБ «Адвокатське бюро Юлії Мороз» Людмила Даценко.
Що говорить закон про продаж майна
Згідно з чинним законодавством Україна визнає право власності своїх громадян на нерухоме майно, розташоване на тимчасово окупованих територіях і в зоні активних бойових дій. Тобто людина не втрачає право розпоряджатися квартирою, якщо вимушено переселилася на підконтрольну територію держави.
З іншого боку, угоди з купівлі-продажу житлових об'єктів в окупації заборонені, однак це обмеження випливає з того, що нотаріусам та/або державним реєстраторам не дозволено вчиняти жодних нотаріальних/реєстраційних дій.
«Тобто фізичне підписання таких угод за українським законодавством неможливе. Відповідно до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, у межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів в умовах воєнного стану, визначено, на яких територіях доступи до реєстрів закриті», — зазначила експертка.
Цей перелік, очевидно, може оновлюватися залежно від фактичного розвитку подій. Однак усі угоди зі зміни власників квартир і будинків підлягають внесенню до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Щоб здійснити подібну процедуру, необхідно знайти фахівця, який має доступ до реєстру.
Як можна продати-купити майно на окупованих територіях
В Україні деякі нотаріуси/реєстратори пропонують клієнтам послуги продажу квартири за російськими законами. Це невдале рішення для власників, оскільки Україна не визнає подібні угоди. Юридично покупець не отримує право власності на житло: у виграші залишиться тільки продавець, адже заробить гроші, тоді як друга сторона фактично нічого не придбає.
«Вимогу про необхідність вчинення нотаріальних дій з продажу нерухомості за місцем розташування змінили. Наразі посвідчити договори дарування, купівлі-продажу, обміну майна можна за місцем реєстрації сторін такого договору, місцем їх знаходження як внутрішньо переміщених осіб», — констатувала Людмила Даценко.
Іншими словами, не потрібно перебувати на тимчасово окупованій території, щоб завершити процес передачі прав власності. Однак можуть виникнути складнощі з пошуком нотаріуса або оцінювача, якому доведеться провести оцінку майна на відстані.
Виходить, закон фактично не забороняє українцям продавати нерухомість, яка перебуває в окупації. Інше питання, чи вдасться знайти покупця на такий об'єкт.
Головна проблема
Знайти покупця на житло в Мелітополі в принципі можливо. Ось тільки біда в тому, що окупанти не приймають на реєстрацію договори переходу права власності, оформлені після вересня 2022 року. Тоді на захоплених територіях росіяни провели так званий референдум, який «узаконив» їхнє включення до складу Росії.
Ба більше, розпорядженням губернатора Є.Балицького в Запорізькій області заборонено оформлення в Росреєстрі житла, що належить громадянам України. Це означає, що продати власну квартиру без повернення в окупацію та оформлення російського аусвайса неможливо.
Зроблено це для того, щоб відібрати якомога більше житла в законних власників. Нерухомість збираються роздавати і продавати в іпотеку варягам із Росії та «героям сво».
Навіть російські експерти вважають ситуацію, що склалася, свавіллям і порушенням існуючих законів.
Втім, окупанти з цього приводу не переймаються, а юридичну колізію збираються усунути ухваленням нових регіональних законів.