фото РІА Південь
Якою буде доля Запорізької, Херсонської та інших окупованих областей після війни? Питання майбутнього тимчасово захоплених територій залишається відкритим на тлі підготовки до можливих переговорів між Україною та Росією.
Своєю думкою поділився Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук і незалежний експерт.
Що говорить Росія і які перспективи в України?
Росія заявляє, що не має наміру повертати окуповані території і навіть вимагає від України вивести війська з підконтрольних Києву частин Запорізької та Херсонської областей. Це позиція офіційної Москви, незважаючи на те, що так звані «референдуми» в окупованих регіонах були повністю сфальсифіковані й не визнані світовою спільнотою. Однак ситуація з окупованою частиною Харківської області відрізняється — Росія не проводила там «референдуму», а отже, ймовірність її звільнення вища. Однак умови повернення можуть стати предметом складних переговорів.
— У Херсонській, Запорізькій, Донецькій та Луганській областях росія провела псевдореферендуми про приєднання цих регіонів. Хоча референдуми були сфальсифіковані, росія їх визнала і включила ці регіони до свого складу. У російській Конституції ці регіони прописані, як такі, що входять до складу Росії. Вилучити ці регіони з Конституції буде дуже важко не тільки за нинішньої російської влади, а навіть у разі, коли до влади прийдуть поміркованіші лідери, готові до відновлення відносин з Україною. Хоча росія під час проведення референдумів не контролювала повністю ці регіони, а отже референдуми охоплювали територію областей не повністю, але вона приєднала ці території разом із тими територіями, які були їй непідконтрольні. Нині росія чітко заявляє, що всі окуповані території, які увійшли до її складу, поверненню не підлягають і це питання навіть не обговорюватиметься. Ба більше, вона вимагає від України вивести війська з тих районів, які вона не контролює, включно з містами Запоріжжя та Херсон. На відміну від вищевказаних областей, референдум на Харківщині не проводили, і до складу Росії вона не включалася. Імовірність повернення окупованої частини Харківщини є дуже високою. Єдине питання, якими будуть умови цього повернення? Цілком імовірно, що Харківщину обміняють на Курщину. Хоча з іншого боку, росія заявила, що Курщину міняти не буде. Путін вважає, що російські війська скоро повністю витіснять українські з цієї території. Тому Курщина поки що не обговорюється, — вважає Хмелевський.
Майбутнє Запорізької області та Запорізької АЕС
На думку експерта, президент України Володимир Зеленський підкреслює, що повернення Запорізької АЕС під контроль України є важливою частиною майбутніх гарантій безпеки. Цілком можливо, що тиск на Росію змусить її поступитися, що призведе до звільнення Василівського району, де розташована атомна станція. Деякі російські джерела раніше висували ідею створення нового територіального утворення на основі окупованих частин Запорізької та Херсонської областей. Це могло б стати формальним приводом для внесення змін до Конституції РФ і часткового «передання» цих територій у рамках компромісного рішення.
Чи буде Росія готова до поступок?
Олександр Хмелевський вважає, що наразі Росія не демонструє готовності йти на компроміси. Однак економічний і військовий тиск, а також можливість часткового скасування санкцій можуть змусити Кремль змінити свою позицію. Наразі переговори щодо майбутнього окупованих територій ще не розпочалися, тому остаточні сценарії залишаються невизначеними. Україна продовжує боротьбу за звільнення своїх земель, а міжнародна спільнота чинить тиск на Росію, вимагаючи відновлення територіальної цілісності України.
Нагадаємо, чи поверне Україна Мелітополь? Мольфар шокував прогнозом про долю окупованих територій.