фото з відкритих джерел
На одному з інтернет-аукціонів продають фотографію, зроблену на Мелітопольщині 1890-го року. На ній зображена місцева молодь — п'ять дівчат і два хлопці.
Про це на своїй сторінці Фейсбук написав запорізький краєзнавець і публіцист Володимир Шак. Він повідомив, що фото з мелітопольського села Астраханка продається за 2789 гривень, але насправді йому немає ціни.
Власник знімка уточнив, що молодь на фото — з молокан, які тоді проживали в Астраханці.
Рух молокан свого часу — наприкінці 17-го століття, виник у російській імперії як протестний рух християн, багато в чому незгодних із тим, що відбувалося в офіційній церкві. Спочатку вони себе називали духовними християнами і тільки будучи виселеними імперським режимом у Таврійські степи — на Молочні води, як за старих часів називалася головна річка Мелітопольщини — Молочна, стали молоканами, пише Володимир Шак.
Село Астраханка розташоване приблизно за 30 км від Мелітополя і входить до Мелітопольського району. З 2022 року це окупована Росією територія.
Згідно з Вікіпедією, село засноване 1825 року вихідцями з Тамбовської губернії. За кілька років до цього сюди, на нежитлову до того територію, були переселені молокани з Астраханської губернії — звідси й назва села.
Утім, існує й інша, більш романтична версія назви населеного пункту, якою поділився Володимир Шак.
Розповідають, що колись — у давні часи, на місці села, що розташувалося над річкою Арабкою — лівою притокою Молочної, жила дівчина невимовної краси, яку в народі називали… Ханкою. Начебто, вона була дочкою ногайського хана, яка з якихось причин покинула батька — без його згоди, таємно, тобто.
Ханка, що мала зоряну вроду, і квіти любила такі ж яскраві, як сама — айстри (давньогрецьке слово «астра» перекладається як «зірка»). І мріяла засіяти ними весь степ, що тікає за обрій (і навіть далі) від Молочних вод, щоб сяйво від нього було навіть уночі — щоб зірки на землі посміхалися зіркам на небесах.На жаль, мріям Ханки не судилося збутися: відшукавши — за наказом батька, втікачку на Молочній, ногайці повернули її хану. А місце, де Ханка розводила айстри, відтоді стали називати… Астраханкою — на згадку про дівчину та її мрію.
Там, над Арабкою, і оселилися не дуже далекі предки зображених на фото молодих людей із духовних християн.
фото со страницы Владимира Шака.