Я боявся вийти в місто: житель Мелітополя розповів про життя в окупації

Я боялся выйти в город: житель Мелитополя рассказал о жизни в оккупации

Незважаючи на те, що окупанти продовжують бадьоро хвалитися мирним життям у Мелітополі, чимало корінних жителів захопленого регіону, досхочу наївшись "русского мира", продовжують виїжджати на підконтрольну Україні територію.

Ось одна з таких історій. За словами жителя Мелітополя Кирила, виїжджати він довго не наважувався, але врешті-решт терпінню настав кінець, і він зважився на виїзд. Молодий чоловік категорично відмовлявся брати російський паспорт, бо з великою ймовірністю його могли мобілізувати окупанти. А жити в постійному страху і злиднях дуже втомився. Поїздка відбулася в грудні 2023 року.

— Якщо я собі сказав, що не буду отримувати російський паспорт, значить не буду, мені це не потрібно. До того ж, з кінця жовтня, тим, хто бере "цирковий квиток" потрібно йти на військовий облік стає, — розповідає хлопець. Друга причина — це сильна моральна втома. В окупації немає елементарних речей, до яких ми звикли. Я боявся вийти в місто — раптом схоплять і повезуть на "підвал" як багатьох інших.

У перші дні окупації, коли більша частина городян залишилася без роботи, хлопцеві допомогли з продуктами близькі люди. І заощадження на гривневій картці. А також виплата 6500 грн для тих, хто втратив роботу через війну. З липня 2022 року молодий чоловік влаштувався на роботу на Мелітопольський олійноекстракційний завод, де пропрацював аж до листопада 2023 року. Виходив кудись дуже рідко, більшу частину часу проводячи вдома і на роботі.

— Начальник дільниці сказав мені, що потрібно робити російський паспорт, розповідає хлопець. І відповідно стає на військовий облік. Варіант із міграційною картою мене не влаштував, адже виявилося, що для її оформлення потрібно їхати до Сімферополя. І ще відвалити велику суму 15 000 р., не рахуючи дороги, а потім чекати 2 тижні. Але найцікавіше, що з міграційною картою замість паспорта моя зарплата була б на 30% нижчою. Живеш на цьому заводі і зарплата без тих 30% тисяч 40-45 за 200 годин на місяць. А враховуючи ціни в окупації, так це копійки.

Саме тоді за сукупністю факторів Кирило все ж таки наважився залишити будинок і виїхати на підконтрольну територію України. До Європи їхати не наважився через незнання мови, що завадило б швидко знайти роботу. Друзі відреагували по-різному: хтось підтримав, хтось сумнівався, треті намагалися відмовити.

— На роботі начальник сильно здивувався, коли я сказав, що їду, розповів Кирило. Напарникам було нейтрально, інші люди намагалися мене переконати, але в підсумку просто побажали удачі й успіхів.

До виїзду молодий чоловік готувався ретельно і заздалегідь і навіть створив спеціальне опитування в соцмережі. Почистив телефон за допомогою спеціальної програми, відформатував жорсткий диск на комп'ютері. Кілька місяців наповнював телефон "правильним" контентом, щоб уникнути зайвих запитань від ФСБ-шників на блокпостах.

— За підсумком поїздка пройшла без проблем, не рахуючи зупинок у Новоазовську на КПП, а кінцевий пункт проходження — КПП "Колотилівка", Бєлгородська область, звідти 2 км пішки, і Ви вільні.

Тепер Кирило в Харкові. Він побачив сестру, яку не бачив із перших днів повномасжтабного вторгнення.

— Насамперед відчув радість від того, що нарешті побачив рідний прапор, хоч і не в Мелітополі. Тепер у планах знайти роботу, вирішити питання з військкоматом і знайти житло. Тепер я знову почуваюся вільною людиною, ще відходжу від звички розраховуватися за будь-що в рублях, питання "в чому ціна вказана?" відпаде з часом. Дуже радий, що побачив сестру, не бачилися трохи більше 2-х років і 3-х місяців.

Нагадаємо, раніше мелітополець розповів, як під час виїзду з окупації його допитували фсбшники. А інша мешканка Мелітополя змушена була відповідати убогим, навіщо їй знання додаток із вивчення англійської мови.

Джерело

Новини Запоріжжя