Хто з мелітопольців зможе отримати компенсацію за житло в окупації та які обмеження

Кто из мелитопольцев сможет получить компенсацию за жилье в оккупации и какие ограничения

фото з відкритих джерел

Окупанти активними темпами експропріюють житло мелітопольців, які виїхали з міста. Роздавати нерухомість вони планують варягам із Росії та «героям СВО».

ВРУ ухвалила в другому читанні довгоочікуваний для мелітопольців законопроєкт №11161, який передбачає компенсацію за знищене майно на ТОТ і в зоні активних бойових дій.  У ньому зазначено, що будь-яке майно на ТОТ вважається знищеним.

При цьому з норми депутати прибрали умову, яка позбавляла можливості отримати компенсацію багатьох мелітопольців. Велика частина жителів окупованих територій виїхала за кордон. Однак, право на відшкодування хотіли давати тільки тим, хто прожив в Україні останні два роки.

Тепер без обмежень зможуть подавати заявку на компенсацію ті, хто офіційно зареєструвався як біженець. Однак, це не стосується українців, які виїхали до країн, причетних до збройної агресії проти України (зараз таких офіційно дві).

Про зміни до правил нарахування компенсацій за зруйновані та пошкоджені будинки стало відомо з порівняльної таблиці змін до закону України №60 від 2023 року «Про компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна» (законопроєкту №11161).

19 грудня 2024 року депутати Верховної Ради проголосували в другому читанні за зміни в правилах нарахування компенсацій за зруйноване житло.

Раніше нардепи розглядали варіант не платити одразу компенсації українцям, які проживають за кордоном понад 2 роки.

В остаточній версії закону цю норму переписали.

Попри проживання за кордоном подавати заяву на компенсацію без обмежень зможуть люди, які виїхали в іншу країну та офіційно зареєструвалася як:

  • біженець;
  • людина, яка потребує додаткового захисту;
  • людина, яка потребує тимчасового захисту;
  • особа, яка потребує іншого правового захисту, необхідність якого виникла через збройну агресію Росії проти України.

Виняток стосується лише тих, хто виїхав за кордон і став біженцем після 24 лютого 2022 року.

Однак, це не стосується тих, хто виїхав до Росії та Білорусі. Таким українцям, навіть якщо вони оформилися як біженці в цих країнах, необхідно буде повернутися в Україну і прожити тут щонайменше два роки, щоб мати право подати заявки на компенсацію за зруйноване житло.

Зазначимо, проживання на тимчасово окупованій території сюди не враховується, оскільки Україна визнає свої кордони в межах 1991 року, як прописано в Конституції.

Для того, щоб законопроєкт офіційно запрацював в Україні, залишився останній етап — його має підписати президент. Після публікації документа, якщо на нього не накладе вето верховний головнокомандувач, влада має зайнятися пошуком джерел фінансування для компенсацій.

Джерело

Новини Запоріжжя