Що таке OMAD: чи можна їсти раз на день / Фото: Фото з відкритих джерел
Відомий американський співак та автор пісень Брюс Спрінгстін розповів лондонській газеті The Times, як йому вдається у 73 роки залишатися активним, сповненим енергії та молодим. За його словами, вранці він з'їдає невелику кількість фруктів, а потім вечеряє.
Таке одноразове харчування називають OMAD (акронім від фрази "one meal a day" – одне приймання їжі на день). Воно є екстремальною формою інтервального голодування. Зазвичай інтервальне голодування передбачає, що їжа приймається в певні проміжки часу, наприклад, від 12:00 до 20:00, а потім людина голодує і може лише пити воду. Дієта OMAD пішла далі і стиснула це вікно приймання їжі до однієї години на добу.
Тобто всі калорії ви отримуєте за один раз. Що відомо про OMAD і чи можна назвати таке приймання їжі корисним?
Чи корисно їсти один раз на день
За словами спеціалістки з питань ожиріння, лікарки Керолайн Аповян, така дієта є не найкращою ідеєю. Хоча вона вважає себе прихильницею інтервального голодування і навіть рекомендує його багатьом своїм пацієнтам, адже воно є набагато простішим способом контролювати те, що ви їсте, порівнюючи з необхідністю підраховувати калорії чи відмовлятися від певних продуктів.
Вона вважає, що дієта OMAD для більшості людей могла б стати справжньою катастрофою. Якщо людина буде змушена звузити період приймання їжі до однієї години на добу, вона буде голодною протягом більшої частини часу. Крім того, це може призвести до переїдання і зривів. Одноразове харчування не підходить спортсменам, надто активним людям, оскільки за одне приймання їжі складно отримати всі необхідні калорії.
Ще один фахівець, Марк Маттсон, який є ад'юнкт-професором неврології в Медичній школі Університету Джона Гопкінса, вважає, що люди, які "сидять" на дієті OMAD, найімовірніше, їдять не одну годину на добу, а розтягують це все до 3-4 годин. Лікарка Аповян рекомендує вживати їжу між сходом і заходом сонця, що технічно є основою інтервального голодування. Водночас на сніданок найкраще з'їсти щось з високим вмістом білка, а до обіду і вечері включити такі продукти, як овочі, фрукти, цільнозернові.
А ось Марк Маттсон сам дотримується так званого "інтервального посту". Він вживає їжу винятково між 12:00 та 18:00 щодня. За його словами, триразове харчування з перекушуванням суперечить тому, як люди еволюціонували, адже їжа не була доступна 24/7. Всі клітини нашого організму чудово пристосовані до того, щоб функціонувати в умовах дефіциту продуктів.
Що кажуть дослідження про OMAD
Все ще було проведено доволі мало досліджень інтервального голодування. Наприклад, деякі експерименти, які були проведені з метою вивчити харчування OMAD, демонструють, що така дієта дійсно допомагає схуднути. В одному з досліджень вчені виявили, що фізично активні та здорові дорослі люди, харчуючись раз на день (ввечері) протягом 11 днів, втратили трохи більше ваги і спалили більше жиру, ніж тоді, коли вони споживали таку ж кількість калорій, але тричі на день.
Ще одні дослідження показали, якщо люди обмежують приймання їжі до одного разу на добу в певні години щодня, то загалом вони споживатимуть менше калорій. Саме через цей дефіцит і втрачається зайва вага.
Доктор Марк Маттсон також провів власне дослідження, яке показало, що одноразовий тип харчування на день допомагає запустити клітинні процеси, які зменшують запалення, покращують процес регуляції цукру і підвищують стресостійкість цих клітин. Проте варто пам'ятати, що до харчування немає універсального підходу. Те, що підходить одній людині, може зовсім не підходити іншій.
https://tsn.ua/zdorovya/korysni-statti/chi-mozhna-yisti-lishe-odin-raz-na-den-yak-taka-diyeta-vplivaye-na-organizm-2711520.html