Інструкція для новачків, як ходять шахові фігури?

Шахи, якими ми їх знаємо, сформувались у своїх правилах не так давно. В Європу вони потрапили в Середньовіччі й з того часу із шатранджу й чатуранги перетворилися саме на шахи. З «міграцією» по світу змінились й можливості фігур. Наприклад, ферзь раніше був не таким вже й потужним, бо міг рухатися лише на одну клітинку, як сучасний монарх. Тож якщо ви зараз вирішили освоїти цю логічну гру, починати варто саме з правил руху фігур.

Пішаки

Це «наймолодші» воїни в армії шахів. Усього їх на дошці в кожного гравця по вісім штук. На початку партії вони стоять в один суцільний ряд на другій лінії, займаючи всі її клітинки. Перший хід пішака може бути на одну або дві клітинки вперед. А от інші фігури вони беруть, роблячи хід на одну клітинку по діагоналі. Рухатися назад чи вбік пішаки не можуть. Якщо ж вони доходять до протилежного краю дошки, можуть перетворитися на будь-яку іншу фігуру, за винятком короля.

Активні фігури

Якщо пішаків можна порівняти з рядовими солдатами, то інші фігури — це вже більш високі ранги:

  • Тури стоять по кутах шахівниці. Вони рухаються лише прямими лініями вперед, назад та в обидва боки. При цьому обмеження на кількість пройдених клітинок немає. Взяття інших фігур аналогічно — по прямій.
  • Коні розташовуються біля тур з обох боків. Вони ходять літерою «Г», тобто не три клітинки вперед та ще на дві клітинки вліво чи вправо. Цікаво, що це єдина фігура, яка може перестрибувати через інші. Навіть ферзь не має такої змоги.
  • Слони — сусіди коней. Вони рухаються лише діагоналями на будь-яку кількість клітинок. Беруть інші фігури так само — по діагоналі.

Отже, кожен гравець має три види парних фігур. Шахісти зазвичай прагнуть розвивати їх якомога раніше під час партії.

Монарші фігури

Ось ми й дійшли до головних фігур: короля та ферзя. Монарх рухається на одну клітинку в будь-якому напрямку й так само може взяти інші фігури. А от ферзь має найбільші можливості з усіх фігур:

  • Рухається в будь-якому напрямку.
  • Не обмежений кількістю клітинок в одному кроці.
  • Може брати інші фігури як по прямій, так і по діагоналі.

Тобто ферзь наслідує можливості всіх фігур, за винятком коня. Цікаво, що на шахівниці в одного гравця спочатку є лише один ферзь, але якщо його пішаки дійдуть до протилежного краю дошки, вони також можуть перетворитися на ферзя, й тоді кількість найпотужніших фігур зросте. Хоча пішак може стати будь-якою іншою фігурою, логічним вибором більшості шахістів є саме таке перетворення.

Зверніть увагу! Будь-яка фігура окрім короля може поставити шах і мат опоненту.

Вчитися грати в шахи самостійно цілком можливо. Але як завжди, головне — це практика. Якщо у вас немає з ким регулярно грати, розвиватися в цій грі буде складно. Звісно, можна грати з комп’ютером, але перемогти ПО неможливо. Як альтернатива — онлайн-платформи, де грають саме люди один з одним, проте там більше досвідчених гравців, і новачкам з ними конкурувати складно. Найліпший варіант — школа шахів. Вона також може бути дистанційною, як CHESS LEADER, тут враховуватимуть ваш рівень, поступово ускладнюватимуть теорію та практику, а ви матимете змогу зростати як шахіст.

Новини Запоріжжя