В кінці жовтня МАГАТЕ повідомило, що на енергоблоці №1 одна з імпульсних ліній (невелика труба, підключена до першого контуру блоку), яка є частиною систем забезпечення насоса теплоносія реактора, має витік води та потребує ремонту. Вони зазначили, що після оцінки ситуації експерти, розпочали ремонтні роботи і проводили перевірку зварних швів, щоб упевнитися в їхній надійності. Такі витоки води, які сталися нещодавно, траплялися і до окупації станції.
Про це повідомив «Новинам Приазовʼя» Олег Дудар, колишній керівник експлуатаційного підрозділу Запорізької АЕС.
До того як Запорізьку АЕС окупували росіяни на такі витоки води атомники реагували оперативно. Втім зараз на станції працює російський персонал, який не має відповідної кваліфікації для таких робіт та не є ліцензованим. За його словами, ці працівники не проводять планових оглядів і ремонтних робіт.
«Те, що ми бачимо, це стихія. Вони порушують всі регламенти, які ми мали. Вони не розцінюють ЗАЕС як об’єкт, який вони колись запустять. Вони розглядають станцію, як полігон для своїх експериментів якихось. І от вони роблять експерименти і над залізом, і над персоналом, який залишився там і має обслуговувати це обладнання», – зазначив колишній працівник ЗАЕС.
Дудар також додав, що для запуску Запорізької АЕС після деокупації, якщо вона перебуватиме у такому стані, як зараз, знадобиться приблизно пів року.
Нещодавній витік води стався внаслідок появи мікротріщини, заявила Ольга Кошарна, незалежна експертка з питань ядерної енергетики та безпеки. Це звичайна ситуація навіть у випадку, коли енергоблоки експлуатуються в нормальних умовах. Але через неналежне обслуговування і недотримання регламентних робіт обладнання деградує. Вона додала, що такі мікротріщини можна виявити під час регламентних обстежень дефектоскопістами. А після їх виявлення проводяться ремонтні роботи, адже трубопроводи дуже важливі у системі для безпеки, особливо якщо вони пов’язані з циркулюванням води в активній зоні реактора.
«Я знаю зі своїх джерел, що з початку вторгнення порушувався водно-хімічний режим для води, яка використовується для охолодження реакторів. Тобто вода має мати відповідний речовий склад. І про те, що не дотримувались водно-хімічного складу свідчить те, що влітку 2023 року три парогенератори були пошкоджені, було протікання і була борована вода, про що також писалося в повідомленнях МАГАТЕ», – зауважила Кошарна.
Нестача кваліфікованих кадрів також є однією із загроз на ЗАЕС, підтвердила експертка. Для того, щоб підготувати деяких фахівців, потрібно 10 років.
З 11 тисяч працівників Запорізької АЕС після російської окупації залишилось лише 2000. Відряджені з російських атомних станцій співробітники не мають потрібних знань, адже там зовсім інший тип реакторів.
Відомо також, що російські військові облаштували вогневі позиції на дахах реакторі, а також збивали безпілотники поряд з реактором №6. Крім того, Росія використовує Запорізьку АЕС як місце перебування військової техніки, оскільки розуміє, що українські сили не будуть обстрілювати об’єкт ядерної енергетики.
«Використовуються приміщення енергоблоків для розміщення там автомобільної техніки, бронетехніки, навіть були зафіксовані там розміщення бронетранспортерів. Звісно, що виходячи з їхнього бачення, вони розміщують засоби ППО, начебто, захищаючи цю атомну електростанцію від начебто ударів з боку ЗСУ», – сказав Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія XXI».
Російські військові обстрілюють з території ЗАЕС українські населені пункти, це підтверджували експерти МАГАТЕ, які перебувають на станції, зазначив експерт. Таке гібридне використання ЗАЕС є дуже зручним для Росії, зокрема і для перекидання техніки на Запорізькому напрямку, додав Гончар.
Російськими обстрілами знову пошкоджено високовольтну лінію Запорізької АЕС