До повномасштабного вторгнення родина Кошелів мешкала в Маріуполі і займалась невеликим сімейним бізнесом. Чоловік Сергій працював майстром на годину і разом з напарником надавав побутові послуги для дому: допомагав мешканцям з ремонтом сантехніки, електрики, іншими дрібними роботами. Його дружина Анна опікувалася рекламою підприємства.
Їхнє спокійне життя у Маріуполі було зруйноване 24 лютому 2022 року. Рятуючись від війни, спочатку родина перебралась до рідних у Розівку, що за 30 кілометрів від міста, а звідти виїхала до Запоріжжя.
На новому місці родина переселенців довго не наважувалась відновити справу. Сподівались, що невдовзі повернуться додому і все буде, як раніше. Та восени 2022 року Сергій та Анна наважились перезапустити бізнес у Запоріжжі.
Про те, наскільки було важко відновлювати бізнес, про грантову допомогу та плани на розширення, родина розповіла «Першому Запорізькому».
Війна зруйнувала спокійне життя в Маріуполі
Сергію Кошелю, який народився і виріс у Запоріжжі, завжди подобалося працювати руками. Після здобуття освіти він влаштувався на запорізький завод «Мотор Січ», де були працевлаштовані і його батьки. Пропрацювавши тривалий час слюсарем, Сергій вирішив спробувати свої сили у Польщі, де працював на будівництві. Після повернення до України, чоловік оселився у Маріуполі.
«Він завжди працював руками і у нього це добре виходить, – розповідає його дружина Анна. – Коли Сергій приїхав до Маріуполя, то одразу почав шукати роботу. Побачивши оголошення про те, що сантехніку потрібен помічник з власною машиною, він відгукнувся».
Разом з новим колегою чоловік приїздив до жителів міста, яким була потрібна допомога майстрів-сантехніків: усували поломки, міняли крани чи радіатори, ремонтували бойлери тощо. Ця співпраця тривала, поки Сергій з дружиною не захворів на коронавірус і місяць не виходив з квартир через хворобу. Після лікарняного виявилося, що напарник вже знайшов йому заміну. Тому після одужання Сергій об’єднався зі своїм знайомим електриком і почав працювати з аналогічними замовленнями, але вже ширшого спектру.
Чоловіки надавали професійні послуги для дому і виконували у помешканнях містян роботи, пов’язані і з сантехнікою, і з електрикою. Дружина взяла на себе все, що пов’язано з рекламою їхнього невеликого сімейного бізнесу під назвою Santel, а також займалася фінансовими питаннями.
Сергій та Анна Кошелі спільно розвивають невеликий сімейний бізнес під назвою Santel
Натисніть на фото, щоб збільшити
Анна згадує, що справи у Маріуполі йшли гарно. Вони закупляли необхідні інструменти та й замовлень було достатньо. Все змінилося 24 лютого 2022 року.
Після початку повномасштабного вторгнення Анна та Сергій спочатку взагалі не полишали свою домівку. Та коли в місті стало занадто небезпечно – перебрались до батьків жінки, які мешкали за 30 кілометрів від міста – у Розівці.
«Там була більш-менш ситуація, можна було перечекати. До батьків приїхала і моя сестра з піврічною дитиною та чоловіком. Коли зовсім стало складно і з фінансами, і з продуктами, то все-таки прийняли непросте рішення рухатися далі. У квітні ми виїхали до Запоріжжя, а моя сестра із сім’єю зараз живе у Німеччині», – розповідає Анна.
Родина також задумувалася про те, щоб виїхати подалі від лінії розмежування. Тим паче, тоді багато їхніх знайомих отримували візи до Канади і вирушали туди. Втім, зрештою Сергій та Анна, які не хотіли їхати ще далі від дому, прийняли рішення залишитися у Запоріжжі.
Після вимушеного переїзду вдалося відновити власну справу
По приїзду до Запоріжжя у родини був пригнічений стан. Як і більшість вимушених переселенців, вони сподівались, що ось-ось зможуть повернутися додому і все буде, як раніше.
У Маріуполі залишилася квартира, будинок і всі речі. Від напарника Сергія дізнались, що гараж, в якому зберігали інструменти, згорів вщент. Вцілів лише невеличкий ящик з викрутками, який знаходився в машині Сергія. Власне, це все, що залишилося від маріупольського бізнесу.
На новому місті родина намагалась жити далі. Сергій вже на наступний день після приїзду до Запоріжжя пішов на «Мотор Січ» та влаштувався на роботу. Але на відновлення бізнесу родина ще не наважувалась.
Зрештою восени 2022 року почали потроху купувати необхідні для роботи інструменти, перепрофілювали маріупольські сторінки Santel в Facebook, Instagram та OLX на Запоріжжя, запустили рекламу в соціальних мережах та Google і почали відновлювати роботу.
«Спочатку було не те що важко. Але поки розкрутили сторінки в соцмережах, налагодили роботу з магазинами… Коли продавці зрозуміли, що Сергій вже постійний клієнт, то почали робити невеликі знижки. Тоді в них можна було залишити наші візитки, щоб просувати послуги. Почали надходити замовлення. Плюс добре спрацювало «сарафанне радіо». Сергій максимально гарно виконує роботу: клієнти рекомендують його знайомим, а він напрацьовує хорошу репутацію. Так потихеньку набрали нову клієнтську базу, – розповідає Анна. – Якщо замовники не мають такої можливості, ми можемо самостійно закупити та привезти необхідні для ремонту матеріали. Тобто до нас можна звернутися за певною послугою, а Сергій приїде одразу з усім, що потрібно для ремонту».
Гранти від «Маріупольської школи підприємництва» та програми «Власна справа» допомогли розвитку бізнесу
Згодом в центрі «Я – Маріуполь» Анні запропонували пройти навчання в «Маріупольській школі підприємництва» з можливістю подати документи на невеликий фінансовий грант та виграти 60 тисяч гривень. Впродовж місяця вона відвідувала заняття, де їх, зокрема, вчили, як писати гранти, що для цього потрібно та які ресурси вивчити. Також під час навчання Анна, наприклад, дізналася про те, як шукати цільову аудиторію.
«Я ризикнула, вивчилася: ми посіли перше місце та виграли грант. Завдяки цій школі бізнесу ми зареєструвалися фізичною особою-підприємцем та почали працювати офіційно. Зараз мені не складно бізнес-план написати, описати свою ідею чи зрозуміти, що для цього потрібно», – додає Анна.
Після такого навчання родина успішно подала документи на державний грант від урядової програми «єРобота» і отримала 110 тисяч гривень на розвиток власної справи. Анна розповідає, що грантові кошти стали дуже гарною допомогою для їхнього бізнесу. За отримані гроші вони придбали необхідні для роботи інструменти та витратний матеріал. За умовами гранту «єРобота» працевлаштували людину – адміністраторку, яка приймає заявки від клієнтів. Також грантові кошти дали можливість оновити сайт та прорекламувати його.
«Перший наш сайт я зробила самостійно на безкоштовній платформі. Та коли нам виділили гроші на це, то звернулися до професіоналів. Ми купили гарний домен (тобто ім’я сайту), нам гарно та інформативно оформили сайт», – додає Анна.
На цьому родина не зупиняється. Наразі Сергій та Анна подали свій проєкт на грант від міжнародної гуманітарної організації Mercy Corps. У разу успіху планують придбати додаткові інструменти на акумуляторах, які дуже необхідні в сьогоднішніх реаліях. Через відключення електроенергії не всі роботи можна виконати і доводиться їх підлаштовувати під графіки або взагалі скасовувати.
Минулого року Сергій та Анна також брали участь у всеукраїнському регіональному конкурсі для підприємців та власників бізнесу «Знак якості».
«Нас перевіряли, зокрема через підставних клієнтів. Це був цікавий досвід для нас, – додає Анна. – Ми отримали від організації подяку за надання найякісніших товарів і послуг»
Компанія Santel, яка надає послуги майстра додому, отримала подяку «за надання найякісніших товарів і послуг» в номінації «Якість, мужність та патріотизм!»
Родина розширює перелік послуг та мріє про відкриття власного магазину
Наразі Сергій поєднує роботу на заводі та виїзди на виклики. Santel надає широкий спектр сантехнічних та електромонтажних робіт (монтаж-демонтаж світильників, встановлення розеток та вимикачів, підключення побутової техніки), а також послуг дрібного побутового ремонту: навішування полиць, шкафчиків та дзеркал, збірка меблів, кріплення телевізорів, заміна замків та багато іншого.
«Трохи більше замовлень від клієнтів надходить, напевно, по сантехніці. Все стандартно: поміняти кран-змішувач, прочистити каналізацію, встановити радіатор. Рідше надходять заявки щодо заміни каналізаційних стояків, але такі роботи також виконуємо. По електриці звертаються з питаннями підключити люстру, полагодити розетку і т.д.», – розповідає Анна.
На виїзди Сергій приїздить по всьому Запоріжжю, а також в найближчі населені пункти біля обласного центру
Натисніть на фото, щоб збільшити
Якщо Сергій має вільний від замовлень час, він може надати послуги з ремонту у той же день якнайшвидше. Але нерідко буває так, що його графік розписаний на п’ять днів вперед. У цьому випадку майстер може проконсультувати телефоном, якщо це питання можна так вирішити.
Анна додає, що вони постійно намагаються розширювати перелік запропонованих послуг. Сергій із задоволенням вивчає щось нове. Наприклад, в одному з запорізьких закладів майстер встановлював сучасний електронний кодовий замок на двері. Подібні технології поки не дуже поширені у місті, але за потреби таку послугу вже можна замовити у Santel.
Натисніть на фото, щоб збільшити
«Зараз у нас новий напрямок – встановлення сонячних панелей. Чоловік не так давно почав це цим також займатися. Вже виконали два замовлення», – розповідає Анна.
Цією справою Сергій займається зі знайомим майстром, який закуповує панелі та все для цього необхідне. У зв’язку з блекаутами це досить популярне направлення. Хоча зазвичай нинішній час не є сезоном для встановлення таких панелей, адже в погану погону робити монтаж на даху не дуже зручно. Родина розраховує, що навесні замовлень цієї послуги стане більше.
На цьому Сергій та Анна не планують зупинятися. Подружжя мріє відкрити власний магазин сантехніки та електротоварів.
«Сергію подобається робота домашнього майстра. І він отримує задоволення, особливо коли клієнти дають схвальні відгуки. Замовники часто дякують за гарну роботу, шкода, що мало відгуків пишуть на наших сторінках у соціальних мережах, – підсумовує Анна. – Ми дуже хочемо свій магазин і прагнемо цього. І якщо буде можливість відкрити його за грантові кошти, це буде чудово».
Текст – Іванка Волощук, Андрій Вавілов, фото з архіву Сергія та Анни Кошелів