Минулого тижня відбулися фінал та урочисте нагородження переможців Всеукраїнської премії для вчителів «Ранкові зорі». Серед лауреатів премії — педагог із Запоріжжя.
Про це повідомили організатори конкурсу.
Одним із переможців став Олександр Жук, вчитель інформатики із Запорізької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат «Джерело». Журі віддало йому відзнаку «Незламний учитель» як педагогу, який пережив труднощі через війну, однак не припинив свою професійну діяльність.
Пан Олександр віддав багато років вчительській справі. Він опанував мову жестів та став викладати для дітей із порушенням слуху.
У списку його досягнень є виступи на різних семінарах, конференція та платформах для освітян, амбасадорство премії Global Teacher Prize, перемога у кількох грантових програмах, виступ із Монатіком як сурдоперекладач та наявність семи дипломів про вищу освіту. Свій поки що останній, сьомий диплом вчитель отримав торік за спеціальністю «Стратегічне управління підприємством».
Перший день повномасштабного вторгнення Олександр Жук пам’ятає досі. Про наступ російських окупантів він дізнався дорогою на роботу, однак все одно прийшов до дітей та залишався з ними до останнього, доки їх не забрали батьки або близькі родичі. Через два дні до школи привезли дітей-сиріт із Бердянська та Маріуполя.
«Вони приїхали просто в піжамах та сланцях, ми з колегами забезпечували їх усім самостійно. Протягом трьох тижнів працювали з цими дітками, але сховища в закладі не було, тому згодом їх вивезли за кордон», — розповідає педагог.
Після цього пан Олександр став волонтером, зокрема працював у місцевому шелтері та допомагав дітям і родинам із тимчасово окупованих регіонів. Паралельно продовжував викладати для своїх учнів.
У вересні 2023 року під час чергової ворожої атаки на місто в школу-інтернат, у якій працював Олександр Жук, влучив БПЛА. Внаслідок пожежі, що охопила три поверхи будівлі, згоріло багато цінного обладнання, яке Олександр закупив за виграний у 2020 році грант — $26 тисяч. Разом із колегами вчитель врятував частину обладнання та у вільний від роботи час приводив заклад до ладу.
«Усі педагоги і я доєднались до порятунку закладу: винесли всі меблі у вцілілу частину, з листопада по березень виходили і збирали воду в класах після дощу», — пригадує він.
Попри всі виклики, пан Олександр продовжує навчати та навчається сам, бере участь у конкурсах і змаганнях. Каже, що й надалі хоче працювати як сурдовчитель.
«Дуже хвилююсь, що моя школа може бути зачиненою через руйнування, що я не зможу продовжувати йти по професії сурдопедагогом. Адже я хотів би залишитися тут, мені Запоріжжя комфортне для життя», — зауважує освітянин.
У 2025 році заявки на участь у премії надіслали 1767 освітян з України. Олександр Жук як переможець в категорії «Незламний учитель» отримає винагороду у 10 000 гривень.
Також цьогоріч педагог потрапив до ТОП-10 найуспішніших вчителів Європейського континенту Міжнародної премії Cambridge Dedicated Teacher Awards 2025, яку вручає Кембридзький університет вчителям зі всього світу.
«Дуже радію, що цього року вперше до ТОП-10 Європейського континенту увійшли 4 педагоги з України. Щиро радий бачити серед них творчого та натхненого Vladyslav Kachur. Дякую педагогами України за підтримку і віру у майбутнє нашої країни», — зазначив Олександр Жук.
Олександр Жук — найвідоміший вчитель Запоріжжя. Вся країна дізналася про нього у 2018 році, коли він став найкращим вчителем України за версією Global Teacher Prize Ukraine та потрапив у престижний рейтинг ТОП-30 до 30 років. Інтерв’ю з вчителем можна знайти за посиланням.
Очолила «міністерство» в окупації та затвердила «кадетські класи»: мешканка Запорізької області отримала підозру, — ФОТО