Прес-конференція Зеленського 23 лютого: основні тези (оновлюється) — Фото скрін з конференції
Сьогодні, 23 лютого 2025 року, президент України Володимир Зеленський провів пресконференцію, на якій обговорив ключові питання, що стосуються майбутнього країни та міжнародних відносин. У цьому матеріалі ми прописуємо ключові моменти, які каже президент.
Можливий переломний момент та візит міжнародних партнерів
Президент Зеленський зазначив, що завтра може стати переломним моментом для України: «Завтра може бути переломний момент. Будемо бачити».
За його словами, буде важливий саміт. Приїде 13 партнерів, 24 долучаться онлайн.
Готовність до відставки заради миру
Глава держави висловив готовність залишити свою посаду заради досягнення миру в Україні:
— Якщо вам потрібно дуже потрібно, щоб я залишив свій пост — я готовий. Я з задоволенням поміняю свій пост на НАТО, – Заленський.
Формат майбутніх перемовин та роль США
Президент окреслив бажаний формат майбутніх перемовин, включаючи Україну, Європу, США та Росію: «Україна, Європа, США та Росія: таким має бути список учасників перемовин». Він також висловив впевненість у підтримці з боку колишнього президента США Дональда Трампа: «Я вірю, що Трамп хоче і допоможе закінчити війну. Але силу треба направити на Росію».
Обсяги міжнародної допомоги та фінансові угоди
Президент підкреслив, що Сполучені Штати надали Україні найбільшу допомогу, проте в порівнянні з Європейським Союзом ця підтримка є рівноцінною. Він уточнив, що Україна отримала від США $100 млрд допомоги, а не 350, 500 чи 700 млрд, як повідомлялося раніше. Зеленський наголосив, що ці кошти не є боргом України: «Ми не повертатимемо $100 млрд, це не наш борг. Ми домовлялися про це з адміністрацією Байдена».
Щодо угоди з США, яку не було підписано, Президент розповів одну з її деталей: «На кожний долар допомоги Україна має віддати два». Це означало б, що за $50 млрд допомоги Україна повинна була б повернути $100 млрд. Зеленський підкреслив, що не готовий підписувати угоди, які обтяжуватимуть майбутні покоління українців: «Але у мене є питання, на яке ніхто не може відповісти. Коли Америка надає зброю Ізраїлю, Катару, ОАЕ… Чи вони заробляють 100 відсотків? Я хочу діалогу. Я не буду підписувати те, що будуть виплачувати 10 поколінь українців».
Чи є допомога від США зараз
— Зараз допомога є. Вона стара. Минулих часів. Двопартійна підтримка і республіканців, і демократів. Вона ще йде, 15 мільярдів ще в дорозі. У зброї і різних технічних засобах ці гроші. Нічого не зупинено, але нічого нового не проголошено. А щоб щось нове було – треба розуміти, а як нове ви будете віддавати. Ми готові проговорити формат, що ми отримаємо і як ми віддаємо, – Зеленський.
Про ліцензії на надра, які вже є у олігархів
Буде зроблений аудит. Формат запропонують урядовці. Якщо це сплячі ліцензії – будемо повертати, якщо діючі і все добре – будемо захищати.
Про реакцію на слова Трампа
— Тут немає можливості для емоцій. Я маю прагматичний підхід. Я не назвав би слова Трампа компліментами. Ображатися на слова «диктатор» мають диктатори. Я законно обраний президент. Після закінчення воєнного стану будуть вибори. 10-річчя у владі – не збираюся бути. Але і Путіну бути при владі на території України не дамо бути. Тому і боримося. А слова.. вони пройдуть. А може і щось хороше скаже колись. Для мене, якщо чесно, важливо, що про мене думають українці. Як і для Трампа. Для нього теж важливо, що про нього думають американці. Особливо зараз. З Мелонією у мене дуже хороші відносини. Вона буде онлайн завтра, ми з нею поспілкуємося, – Зеленський.
Пізніше він також сказав, що його підтримують 65% українців, а не 4.
Про гарантії, які має на увазі США
У США є логіка, що якщо їх бізнес заходить на територію, то це є гарантіями безпеки, і що росіяни туди не підуть, — Зеленський
— У нас вже працювали американські компанії в Україні, і на окупованих територіях працювали – це не гарантує, що росіяни не прийдуть туди, куди вони вже приходили, — додав президент.
Про Patriot
Україні необхідно ще 20 систем Patriot, — Зеленський.
Відключення від Старлінків
Натяків не було, але з медіа бачили, працюємо над цим, – Зеленський.
За його словами, за це сплачують гроші Польща та Німеччина.
— Ми вдячні за ці технології, але ми за них сплачуємо. Тому поки таких ризиків немає..Але хто проінформаний, той…, – сказав президент.
Українське виробництво зброї
— У минулому році 154 артилерійські системи Україна зробила. Це рекорд. Це, на нашу думку, більше, ніж всі країни НАТО за рік разом. У цьому році спробуємо зробити більше, – Зеленський.
На минулий рік це було: 40% ми, 30% Європи, 30% США. У цьому році українського виробництва може бути 50%.
Про можливість припинення вогню в 2025 році
Передусім, США хочуть припинення вогню. У їх просторі – це закінчення війни. Я навіть впевнений, що для них це великий успіх і Путін не піде знову. Але ми думаємо, що нам потрібні гарантії безпеки. Інакше питання: а наші військові? Вони серйозні люди. Цим людям треба відпочивати, повертатися до сімей. А якщо немає гарантій? Їм залишатися там і чекати, поки є ризик? Це невизначеність. А це погано для всього світу. Всі програють, програємо ми, програють американці. Чи можна бути переможцем, якщо через рік росіяни знову підуть у наступ? – Зеленський.
За його словами, треба розуміти, чим все закінчиться і які гарантії безпеки нам дадуть партнери.
— Нам не потрібні гарантії безпеки Росії. Ми їй не віримо, – Зеленський.
Про залучення Північної Кореї у війну проти України
За останньої інформацією, більше 4000 вони втратили. Близько 1500-2000 – повинні поповнити ці втрати. Ці люди навчаються сучасній війні і ці знання привозять у Північну Корею. Це великий ризик для регіону.
Зеленський сказав, що його підтримують 65% українців, а не 4.
Про те, що Угорщина проти членства України в НАТО
— Угорщина отримала членство НАТО в 99 році і входила в список країн, на які не мало розповсюджуватися розширення НАТО. Яким чином сьогодні лідер Угорщини не боїться порушувати це питання? Якщо відмотувати все назад, то у цьому списку країн, які не повинні бути в НАТО, будуть Угорщина, Чехія, Болгарія, Румунія, Словаччина… Чи це не ризик все це робити? Це не ризик для їх суспільств і країн? – Зеленський.
Чи зможе бути Китай запасним аеродромом, якщо США від нас відмовляться?
Зеленський сказав, що звик боротися до кінця. І поки про запасні плани не говорити вголос.
— Ми мали до війни великий товарообіг. Більший товарообіг у агропромисловому секторі, ніж з Європою. Потім заблоковане море.. Вважаю, що Китай має бути обов’язково присутнім у розмовах з приводу територіальної цілісності України. Якщо вони можуть нам допомогти? Чому ні. Але поки немає серйозних сигналів від Китаю, що вони на щось готові. – Зеленський.
Скільки років піде на те, щоб видобути корисних копалин на 500 мільярдів доларів?
— Ми не визнаємо борг 500 мільярдів. Це скринька Пандори, – Зеленський
В останньому форматі договору вже немає 500 мільярдів. Ми раді, що таке питання вже не стоїть.
Зеленський про терміни поставок
Ще не все зайшло з систем Петріот, про які домовлялися у липні минулого року.
Про Курську область
Президент сказав, що до складу України її брати не збираються. Ця територія нам потрібна, щоб обміняти на свої території.
США завжди вели перемовини з РФ, але це було не публічно. А зараз це стало публічно і небезпечно.
— Це вибір США. У них свій підхід, свої двосторонні питання. Але про Україну без нас домовлятися не потрібно. Ми не визнаємо ніякі домовленості без нас, – президент.