Масштабна посуха: яка сьогодні екологічна ситуація на окупованій частині Запорізької області | Новини Запоріжжя

Після того як російські окупанти підірвали Каховську гідроелектростанцію ситуація з прісною водою на окупованій частині Запорізької області значно погіршилась. І за останні два місяці ситуація ускладнилась, бо річки буквально зникають на очах. Зараз двічі на добу в Бердянську обмежують постачання води, через стрімке падіння рівня річки Берда. Люди змушені зливати воду з батарей, щоб у квартирі була вода.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Цьогоріч у вересня Іван Федоров, голова Запорізької ОВА зазначав, що питної води майже немає в тимчасово окупованих населених пунктах півдня. Ворог обіцяв зробити свердловини, але вони змогли забезпечити водою лише 10% потреб. Тож люди потерпають і від нестачі водопостачання.

Єдине джерело питної води для Бердянська – місцеве водосховище на річці Берда. Але водойма почала стрімко міліти у вересні й нині рівень води досяг критично низької позначки у 19 метрів та продовжує знижуватися на 1-2 сантиметри щодня.

За словами екологів така ситуація може призвести до незворотних наслідків для екосистеми регіону. Зокрема, надмірна експлуатація Бердянського водосховища, в умовах посушливої осені, створює загрозу для всього водного балансу території. Нестача прісної води впливає і на екологію Азовського моря, де в останні роки значно підвищується солоність та кількість медуз, відповідно.

У Запорізькій області протікає 65 річок, 40 з яких належать до південної групи. На початку цього року окупаційна адміністрація оголосила кампанію з розчистки та активно піарить її.

Втім загарбники розчистили лише трохи більше 20 кілометрів на трьох річках. Варто зазначити, що загальна довжина тільки малих річок Запорізької області, більшість з яких на окупованій частині регіону, становить майже 2 400 кілометрів.

Нинішнє обезводнення півдня є прямим наслідком злочинних дій російських окупантів. До підриву Каховської гідроелектростанції у червні 2023 року значна частина водопостачання Бердянська забезпечувалася саме з цього водосховища. А після терористичного акту окупаційна влада була змушена повністю перейти на забір води з річки Берди, що призвело до її надмірної експлуатації. 

Ситуацію ускладнює ще й те, що бердянські водопровідні мережі зношені на 95%, а окупаційна влада не має ані людей, а ні коштів їх лагодити.

«Дуже схоже, що «для картинки» та подальшої імітації бурхливої діяльності окупаційна влада Запорізької області в жовтні створила так зване муніципальне унітарне підприємство «Південний груповий водовід», керівником якого призначила місцевого зрадника Миколу Миколайовича Матвійчука. На сьогодні відомо, що на балансі організації перебувають шість свердловин у Якимівському районі та насосна станція, які мають забезпечувати водопостачання для шести тисяч мешканців», – пише Центр журналістських розслідувань.  

Окупанти «націоналізували» новобудову у Мелітополі, а власників житла попросили здати ключі: подробиці

Джерело

Новини Запоріжжя