Національний університет «Запорізька політехніка» завершує міжнародний проєкт у межах програми Європейського Союзу Erasmus+, який протягом чотирьох років втілював спільно з навчальними закладами Німеччини, Бельгії, Іспанії, Азербайджану та України.
Про результати роботи університету у цьому напрямку розповіли 16 жовтня під час конференції «Інтернаціоналізація освіти: досвід НУ «Запорізька політехніка» через Erasmus+ в межах ErasmusDays-2024».
Міжнародна співпраця допомагає Запорізькій політехніці розвиватися та модернізуватися
Як розповів ректор Запорізької політехніки Віктор Грешта, університет протягом багатьох років бере активну участь у міжнародних європейських проєктах.
«Erasmus+ дозволив нам налагодити тісну співпрацю з нашими європейськими партнерами. І це не обмежується лише програмою академічного обміну. Разом з нашими іноземними колегами ми беремо участь у спільних проєктах, спрямованих на розвиток технологій, реалізацію наукових досліджень та пошук інноваційних рішень, які допомагають модернізувати освітньо-науковий процес, розв’язувати актуальні проблеми регіону та загалом нашої держави. Цього року ми з нетерпінням чекаємо на початок нового проєкту – «Реалізація цілей сталого міського розвитку в програмі бакалавра транспорту», в якому ми виступаємо партнерами, – зазначив ректор університету. – Ці здобутки були б неможливими без підтримки наших партнерів з європейських університетів, які радо діляться досвідом і завжди готові підтримати нас у розвитку нових ініціатив. Ми дуже цінуємо цю співпрацю і сподіваємося на її продовження та розширення в майбутньому».
Окрім розвитку академічної мобільності, університет активно працює над зміцненням партнерських відносин із закордонними навчальними закладами. З 2016 року Запорізька політехніка взяла участь у трьох проєктах Erasmus+ напряму КА2, що передбачає співпрацю між організаціями та інституціями.
У 2016-2019 році навчальний заклад спільно з колегами з вишів Європи (Королівський технологічний інститут Швеції, Коїмбрський університет Португалії, Інститут інформаційних наук і технологій Національної дослідницької ради Італії, а також Університет Лідса та Ньюкаслський університет Великої Британії) та України у рамках програми Erasmus+ реалізував проєкт «Інтернет речей: нова навчальна програма для потреб промисловості та суспільства». Головною метою спільної роботи стала розробка нових та модернізація навчальних планів підготовки магістрів, аспірантів та спеціалістів промислових компаній в галузі розробки, дослідження та застосування у відповідності до потреб сучасного суспільства нової галузі інтернет речей – комплексної технологічної системи обміну даними між пристроями.
У 2017-2020-му фахівці університету у партнерстві з колегами з 12 університетів Іспанії, Ізраїлю, Польщі, Австрії, Бельгії та України долучилися до проєкту «Інноваційна мультидисциплінарна навчальна програма для підготовки бакалаврів та магістрів зі штучних імплантів для біоінженерії». Отримувачем гранту був Політехнічний університет Мадрида. Завданням проєкту було сформувати компетенції та навички, необхідні для ринку праці в біоінженерії штучних імплантатів, розробити навчальний план бакалаврів і магістрів в галузі штучних імплантатів для біотехнології, а також створити мережу контактів для співробітництва в області біоінженерії штучних імплантатів на міжрегіональному рівні.
Залишатися компетентним і затребуваним в еру цифровізації: європейські університети готують студентів до викликів майбутнього
Цього року завершується черговий великий міжнародний проєкт Erasmus+ КА2 «Міждоменні компетенції для забезпечення здорової та безпечної роботи у 21 столітті», який тривав протягом 2020-2024 років. У цьому випадку Запорізька політехніка виступає лідером проєкту та отримувачем гранту у розмірі 962,9 тисяч євро.
У проєкті загалом брали участь дев’ять університетів: Університет прикладних наук та мистецтв Дортмунда (Німеччина), Католицький університет Льовена (Бельгія), Університет Басків Більбао (Іспанія), Академія державного податкового комітету Азербайджану, Азербайджанський державний університет нафти та промисловості, Азербайджанський університет архітектури та будівництва, а також Київський національний університет архітектури та будівництва і Західноукраїнський національний університет.
«Завданням нашого проєкту було розробити нові навчальні модулі для того, щоб забезпечити вимоги нашого глобального ринку. Готуючи проєкт, ми поставили специфічні цілі: розробити онлайн-модулі, підготувати ком’юніті-експертів створити лабораторії спільної продукції. Після початку пандемії COVID-19 наші цілі стали ще більше нагальними. А початок повномасштабної війни підтвердив, наскільки актуальними стають такі цілі у нашому сучасному світі, схильному до цифрових трансформацій», – розповіла координаторка проєкту, професорка кафедри програмних засобів Запорізької політехніки Галина Табунщик.
Координаторка проєкту «Міждоменні компетенції для забезпечення здорової та безпечної роботи у 21 столітті» Галина Табунщик
Через всесвітню пандемію термін реалізації проєкту збільшився до чотирьох років замість трьох, стандартних для таких проєктів Erasmus+.
Серед завдань проєкту було розроблення портфоліо з девяти модулів електронного навчання та відкритих освітніх ресурсів щодо моделі компетенцій для Роботи 4.0 – нового етапу промислової революції , що характеризується використанням цифрових технологій і зростанням гнучкості в організації роботи, навчання академічних та професійних експертів та об’єднання їх у дев’яти віртуальних відкритих спільнотах практиків, розроблення системи сертифікації з професійними стандартами для підвищення відповідності та прийняття підприємствами, оновлення восьми освітніх програм магістерського рівня вищої освіти обов’язковими та вибірковими компонентами тощо.
Команда проєкту від НУ «Запорізька Політехніка» під час Зимової школи 2021 для викладачів університетів, тренерів та академічного персоналу. Навчання проходило на базі Університету прикладних наук і мистецтв м. Дортмунд (Німеччина)
«Для кожного з дев’яти навчальних модулів ми сформували окрему спільноту експертів, яка вчилася працювати з гнучкими методологіями, а також спільно розробляти навчальний матеріал та працювати з бізнесом. Команди експертів працювали над розробкою наших електронних матеріалів та відкритих навчальних ресурсів у гнучкому та інтерактивному вигляді, – розповіла Галина Табунщик. – Розроблена модель співпраці між університетами в рамках спільних активностей спрямована на те, щоб забезпечити наших студентів відповідними компетенціями, а університети – ресурсами для подальшої співпраці».
Розроблені навчальні модулі дозволяють посилити професійні компетентності студентів та працівників
«В межах нашого проєкту я відповідав за модуль «Аналіз даних для роботи». Він присвячений створенню палітри таких цеглинок-блоків, з яких можна вибудувати низку навчальних дисциплін для різних стейкхолдерів з різною орієнтацією. У цьому модулі, крім Запорізької політехніки, також брали участь колеги з Західноукраїнського національного університету та Київського національного університету будівництва та архітектури, – розповів завідувач кафедри програмних засобів НУ «Запорізька політехніка», доктор технічних наук Сергій Субботін. – Мета модулю – зібрати матеріали, пов’язані з технологіями аналізу даних, візуалізації даних, відповідним програмним забезпеченням і в більш широкому сенсі використати їх для прийняття рішень, прогнозування, а також орієнтації на практичні аспекти застосування цих технологій в різноманітних практичних задачах».
4-8 вересня 2023 року у Дортмундському університеті прикладних наук та мистецтв (Німеччина) відбулася перша частина пілотного навчання для здобувачів освіти у межах міжнародного освітнього проєкту Erasmus+
Натисніть на фото, щоб збільшити
Цільовою групою, перш за все, є студенти – комп’ютерних наук, а також інженерних та економічних спеціальностей.
«Виходячи з аналізу потреб цільових груп були виділені базові компетентності, які має надавати наш модуль. Це передусім основи програмування та статистика: підготовка даних, побудова моделей і аналіз отриманих моделей, а також загальні компетентності на кшталт лідерства, роботи в команді, комунікації, – зазначив Субботін. – Створення цього матеріалу дозволяє у закладах на кожній освітній програмі інтегрувати в навчальні дисципліни або весь розроблений нами матеріал або окремі його елементи для забезпечення необхідних тем».
Пілотне навчання студентів, академічна мобільність та оновлення матеріально-технічної бази
Як розповів декан транспортного факультету Запорізької політехніки, доктор технічних наук Олексій Кузькін, результатом впровадження проєкту стало, зокрема, пілотне навчання близько 700 здобувачів освіти різних спеціальностей.
«У кожному закладі освіти, який брав участь у проєкті, всі розроблені навчальні матеріали апробовували на студентах. Основний наголос проєкту – це надання міждисциплінарних та міжгалузевих компетентностей, корисних для студентів технічних, економічних, комп’ютерних спеціальностей, – підкреслив Олексій Кузькін. – В рамках проєкту відбулося пілотне навчання не лише студентів, а й запорізького бізнесу. 16 представників малих та середніх підприємств нашого регіону могли обрати з переліку курсів ті, які для них є найбльш актуальними, пройти навчання та по завершенню отримати сертифікати».
11-15 березня на базі Католицького Університету Льовена (Бельгія) відбулося частина пілотного навчання студентів. Протягом тижня студентки Запорізької політехніки навчалися та працювали в інтернаціональних командах разом зі студентами із закладів вищої освіти Бельгії, Німеччини, Іспанії, України, Азербайджану. Крім того, в цей час тривали робочі зустрічі представників партнерських університетів консорціуму
Натисніть на фото, щоб збільшити
Під час міжуніверситетської співпраці з партнерами проєкту були підготовлені і опубліковані спільні наукові публікації у виданнях, які цитуються у науковометричних базах даних.
«Також результатом проєкту стало розширення партнерства «Запорізької політехніки» у програмах міжнародної академічної мобільності та розвиток матеріально-технічно забезпечення нашого університету, – поділився декан транспортного факультету. – Зокрема, була створена мобільна комп’ютерна лабораторія: придбано комплект ноутбуків і комп’ютерного забезпечення для проведення лабораторних занять за розробленими матеріалами».
Мобільна комп’ютерна лабораторія для спільної роботи, створена у Запорізькій політехніці у межах виконання міжнародного проєкту «Міжпредметні компетенції для здорової та безпечної роботи в 21 столітті». Це дозволило студентам розвивати практичні навички, важливі для успішного працевлаштування, а викладачам проводити заняття у нових інтерактивних форматах
Важливим елементом проєкту була співпраця з реальним сектором економіки. Бізнес допомагав університетам рецензувати навчальні матеріали, а навчальні заклади у свою чергу навчали представників бізнесу відповідно до їх вимог з матеріалів, які були розроблені командами експертів.
19-20 вересня 2024 року у місті Баку (Республіка Азербайджан) на базі Азербайджанського університету архітектури та будівництва відбулась фінальна зустріч проєктної команди Національного університету «Запорізька політехніка» з колегами з закладів вищої освіти, які були учасниками міжнародного консорціуму
«Протягом цих чотирьох років ми тестували систему віртуальної магістерської школи. Це була спільна діяльність у вигляді навчання, конференцій, зарахування студентів за рахунок програми академічної мобільності до навчального семестру і отримання подвійних дипломів. Плануємо це продовжувати. Було проведено пілотне навчання, як елемент спільних активностей, де ми також перевірили отримані нашими студентами відповідні компетентності, – зазначила координаторка проєкту Галина Табунщик. – Підсумовуючи, скажу, що проєкт завдяки команді та нашим партнерам з інших університетів був виконаний на дуже високому рівні».
***
Erasmus+ – це програма Європейського Союзу у сфері освіти, професійної підготовки, молоді та спорту. Її мета – підтримка освітнього, професійного та особистісного розвитку громадян ЄС і поза його межами задля внеску до стійкого зростання, якості робочих місць і соціальне згуртування, для розвитку інновацій та посилення європейської ідентичності і активного громадянства. Програма підтримує можливості навчальної та академічної мобільності в освіті та для молоді, проєкти та партнерства, розвиток стратегій і співпраці, професійні мережі та відкриті ресурси.
Європейський Союз понад 30 років фінансує програму Erasmus+, яка відкрила можливість навчатися, проходити практику та отримувати досвід за кордоном для понад чотирьохмільйонів студентів.
Оновлена міжнародна програма 2021-2027 рр має бюджет у понад 28 мільярдів євро. Українські організації мають доступ до 40 конкурсів Erasmus+.