24 лютого 2022 року змінило життя мільйонів українців. Законодавство, й регламенти роботи бізнесу, банки та банківська система не стали винятком: з початку повномасштабного вторгнення, ці установи почали працювати за новими правилами, графіками та законами. Розповідаємо, що саме змінилось та як працюють банки в Україні у 2024 році.
Взаємодія з військовими
Їх було віднесено до категорії захищених осіб, а саме військовослужбовці, люди з інвалідністю, отриманою в результаті проходження служби, їх членів сімей, які загинули чи зникли безвісти, а також, які перебувають у полоні. Законом України № 2459-IX встановлено, що регулювання простроченої заборгованості з захищеними категоріями громадян відбувається таким чином:
- банки, колекторські та інші кредитні організації не можуть з власної ініціативи взаємодіями/комунікувати з такими людьми та з їх сім’ями;
- умови кредитування не змінюються, а тобто позовна робота та судові стягнення можуть відбуватися;
- для закріплення статусу, громадянин або треті особи мають подати в банк відповідні документи;
- громадянин повинен протягом 30 днів із моменту втрати свого статусу повідомити про це кредитора.
Крім цього, військовослужбовці отримали змогу купувати житло за програмою «єОселя» під 3% річних, не платити відсотки, штрафи та пеню за кредитами, обслуговуватись у відділеннях банків без черги та застосовувати кредитні канікули під час проходження служби.
На офіційному сайті ukrsibbank.com дізнаєтесь, як банк взаємодіє з військовими, які пільги пропонує, а також як працює під час воєнного стану в умовах припинення електропостачання.
Обмін валют
У 2022 році НБУ встановив заборону щодо вільного продажу іноземної валюти банками. Придбати готівкові долари чи євро можна було в обмінних пунктах за курсом вище або в банку, попередньо відкривши валютний депозит терміном на 3 місяці сумою до 200 тисяч гривень. З 1 грудня 2023 року ситуація змінилася: всі обмеження було знято, а тому отримали змогу продавати та купувати валюту в будь-яких обсягах. За пів року курс зріс, а офіційний курс НБУ встановив рекорд — понад 40 грн за 1 долар США.
Призупинення сплати кредитів
Закон №2823-IX, який набрав чинності в січні 2023 року, дозволяє позичальникам призупинити внесення платежів за кредитами або навіть анулювати заборгованість в випадках, якщо:
- заставне майно за позикою було пошкоджене або зруйноване в результаті військових дій РФ;
- нерухомість, яка є предметом забезпечення за кредитом, знаходиться на тимчасово окупованій території;
- заборгованість за кредитом на 23.02.22 не була більшою за 7 днів;
- нерухоме майно є або мало стати єдиним місцем проживання позичальника та його сім’ї.
Щоб скористатись цим правом необхідно звернутись до кредитора з відповідною заявою та надати підтверджувальні документи.