Шевченківське свято на Запоріжжі об'єднало дві столиці – українську та козацьку

В концертному залі імені Глінки Запорізької обласної філармонії в рамках святкування Дня національної культури та Шевченківських днів відбулась унікальна подія – «Свято українського балету» від столичних гостей – учнів та студентів Київської муніципальної академії танцю імені Сержа Лифаря.

- Це спільний проект Запорізької обласної філармонії та Київського коледжу хореографічного мистецтва за підтримки департаменту культури, туризму національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації та сприяння Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська федерація «Спас», - розповіла виконуючий обов`язки директора Запорізької обласної філармонії Ірина Конарєва. - Хореографічне свято відкрив український балет на одну дію «Сезони життя». У постановці описується яскраве, насичене життя українського роду, з його кропіткою працею, палким коханням і веселими святами, запальною музикою і танцями, незрівнянними народними обрядами і звичаями. Так, балет був побудований за принципом показу кожної пори року, з її відмінними рисами. Зима, наприклад, постала перед глядачами з характерними щедрівками та обрядом водіння кози. В частині весни лунали заклики з танком дітей, а дівчата постали в образі пташок та квітів. Літо охарактеризувала купальська пісня «Не метелиця лугом стелиться» та хореографічні композиції з віночками, з рушниками та стрибання через вогнище на Івана Купала. Осінь – традиційна пора весілля. Тож, у балеті були представлені сватання, весільний обряд випікання короваю та колоритні троїсті музики.

У другому відділенні глядачі побачили хореографічну виставу «Український диптих», який складався з двох частин – ліричної та героїчної. Тут була показана доля козака: з одного боку, ніжні сімейні стосунки, турбота та кохання, а з іншого – героїчна боротьба за свободу рідної держави, життя на Січі та війна з ворогами. Окрім типових танців, у диптиху були широко представлені різноманітні бойові мистецтва – зі списом, шаблями, ножами та елементи рукопашного бою. Виконавці досконало показали володіння яскравими складними хореографічними трюками – арабське колесо, коза, піруети, розніжка в повороті, зворотній млин та багато інших. Юні вихованці академії продемонстрували серйозні хореографічні здібності, пластичність і втілили задум постановників – заслуженого артиста України Олександра Нестерова,  заслуженого артиста України Дмитра Клявіна та Вадима Сабодаша. Балет вразив запоріжців цікавим задумом, досконалою хореографією та прекрасною музикою композиторів К. Данькевича і Є. Досенка. В ній українські народні мелодії влучно переплітались із сучасними зворотами, втім не вибиваючи зі стилю композицію. Сцена, оформлена в стилі петриківського розпису, доречно підібрані пейзажі на екрані та стильні костюми танцюристів доповнювали атмосферу національного свята.

Весь фінальний уклін учасників вистави глядачі вітали стоячи, аплодували і не стримували емоцій, слів подяки та захоплення. Серед присутніх у залі були як постійні шанувальники філармонійного мистецтва, так і бійці Національної Гвардії України, учасники АТО, волонтери та родини тимчасових переселенців із окупованих територій.

Після вистави хореограф і постановник Вадим Сабодаш  розповів, що  на створення українського балету надихнула саме любов до своєї Батьківщини та до всього істинно українського – звичаїв, пісень, танців.

- Український народ зголоднів за справжнім якісним українським мистецтвом. Наш балет – це спроба показати істинного запорізького воїна – православного захисника вітчизни, сильного, мужнього, нездоланного ніякими ворогами! – сказав Вадим Сабодаш

Колектив комунального закладу «Запорізька обласна філармонія», як завжди, доклав максимум зусиль задля створення комфортних умов під час перебування гостей у Запоріжжі. Для київської делегації (а це 72 представника) провели дві надзвичайно цікаві екскурсії: гордістю козацького краю – Національним заповідником «Хортиця» та історичною пам'яткою – концертним залом імені Глінки. Студенти з радістю відвідали знакові місця України та доторкнулися до історії мистецтва. Артисти та керівництво дякували за теплий прийом й висловили сподівання на подальшу творчу співпрацю.

 

Дата публікації: 
15.03.2017